Erzincan İliç'te Çöpler altın madeninde meydana gelen zehirli toprak kaymasında göçük altında kalan işçilere hala ulaşılamadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, 'kayan toprak kütlesinin kaldırılması için 400 bin kamyonun gerektiğini' söylerken; aileler, gözleri yaşlı, göçüğün altındaki yakınlarının çıkarılmasını bekliyor. Kamyon şoförü Uğur Yıldız'ın kuzeni Doğukan Yıldız, ANKA'ya, "Biz isterdik ki burada çıkaralım kutlamalarla götürelim ama hala içeride. Saatler geçtikçe bizim de ümidimiz tükeniyor" diye konuştu

Çalık Holding’in ortağı olduğu, Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Erzincan’ın İliç ilçesindeki Çalık Çöpler Altın Madeni'nde, 13 Şubat günü saat 14.28'de meydana gelen liç yığını alanındaki kaymayla beraber 9 işçi göçük altında kaldı. Kritik saatler geride kalırken göçük altındaki işçilerden henüz haber alınamadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, dün yaptığı açıklamada, toprağın kaldırılması için 400 bin kamyonun gerektiğini söylerken; aileler, göçüğün altındaki yakınlarının çıkarılmasını bekliyor.

"Geçim derdi... Eşini bile zor görebiliyordu"

Gözü yaşlı bekleyen ailelerden biri de 35 yaşındaki Uğur Yıldız'ın ailesi ve akrabaları. Erzincan Merkez'de kalan Yıldız 1,5 yıllık evli. Yıldız'ın 'kardeşim' dediği kuzeni Doğukan Yıldız da üç gündür İliç'te maden alanında bekliyor. Uğur'un tazminatını hak edip işten ayrılacağını belirten kuzeni, "Ama mecburi geçim derdi. Haftada bir eşini zor görüyordu. Perşembe geliyor. Cuma dönüp gidiyordu. Zor şartlardaydı çıkmak istiyordu" dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: İzmir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı’nın yetkisi sonlandırıldı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: İzmir Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı’nın yetkisi sonlandırıldı

Biz olayı televizyondan öğrendik. Komşularımız söyledi. Sonra ulaşamayınca, apar topar buraya geldik. Geceydi buraya geldiğimizde... Yetkililer üstünkörü, 'Çalışma var, çalışma devam ediyor' diye konuşuyorlar. Zaten toprağa müdahale edemiyorlar, sadece tarama çalışması var. Şu anda hala yer tespit edilemiyor.

"Biz isterdik ki buradan çıkarıp kutlamalarla götürelim”

Bizim canımız, ciğerimiz gitti. İstanbul'dan, köyden akrabalar geliyorlar hala ama ne fayda... Biz isterdik ki burada çıkaralım kutlamalarla götürelim ama hala içeride. Saatler geçtikçe bizim de ümidimiz tükeniyor. Keşke zamanında müdahale olsa öncesinden önlem alınsa. 'Dünyanın en önemli aletleri burada' deniliyor. Çıkaramadıktan sonra istediği kadar iyi olsun.

Bir kısım çalışan 'göçük var çalışma olamayacak' diye haberleşiyor

 Bir kısım çalışan kendi arasında haberleşiyor. 'Göçük var bugün çalışma olmayacak' diye işe gelmeyenler var. Kuzenimle beraber birkaç kişiye de 'işe çıkmayın konteynerde bekleyin' deniliyor. Onlar zaten o ara orada yakalanıyor. Kuzenim de son seferi yapıyormuş zaten tam geri geri giderken iki kamyon geri çekiliyor o da tam arasında kalıyor.

Hangi para giden canları geri getiriyor

Buraya iki defa hacminden fazla çalışma izni, depolama izni verilmiş. Niye verdiniz, kim verdi? Bizim canımızı aldınız ya. Belli bir kapasite var. İki katın üzerine çıkınca, felaketlerde gördük yani. 11 ilde gördük biz bunları... Hala neyin peşindesiniz, hangi para giden canları geri getiriyor?

İnsanları kurtarmak yerine malzemeleri kurtarmaya bakıyorlar

Öncesinde kapatıldı üç ay gitmediler sonrasında tekrar açıldı. Zaten son zamanlarda yarık olduğu da belirleniyor ama insanları kurtarmak yerine demek ki malzemeleri kurtarmaya bakıyorlar. Bir kısmının haberi var zaten bir kısım işe gelmiyor işe gidenlerde bu şekilde yakalanıyor. Bugün çalışma yok orada bekleyin demişler o şekilde yakalanıyorlar. Benim kuzenimin de son seferi kamyonla içeri giriyor 30 saniyede yakalanıyor."