Sahte diploma skandalı ağır cezada yargılanacak

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi’ndeki soruşturmasında TRT temsilcisi Sefa Karahasan, eski Bakan Kemal Dürüst, üniversitenin birçok yöneticisi tutuklanmıştı. Birçoğu serbest kaldı. 

Barış Terkoğlu yazdı: MHP'nin hedefindeki 154 kişi Barış Terkoğlu yazdı: MHP'nin hedefindeki 154 kişi

Fakat yüzlerce kişiye Kıbrıs’ta sahte diploma verildiği iddiasıyla tutuklanan, üniversitenin sekreteri ve üniversitede hissesi olan Serdal Gündüz ve asistanı Berk Özbek tutuklu olarak yargılanmaya devam ediyor.

Mahkeme, davanın ağır ceza mahkemesine aktarılmasına karar verdi. Bugünkü duruşmada bir yargılama yapılmazken, ifade de alınmadı. Bu havale kararıyla birlikte dava 12 Ağustos’ta Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

"GÜÇLÜ EMARELER VAR"

Mahkeme Başkanı Gülay Osmanoğlu Uğur bugünkü duruşmanın cezai kovuşturma olduğunu söyledi. Kararda da sanıkların üzerine atılı suçları işlediklerine yönelik çok güçlü emareler olduğuna değinildi.

Sahte diploma soruşturmasında tutuklanan Serdar Gündüz ve Berk Özbek, “sahtekarlık”, “dolandırıcılık”, “sahte belge düzenleme ve yayma”, “suç geliri aklama” gibi suçlardan yargılanıyorlar.

600 KİŞİYE SAHTE DİPLOMA

Daha önceki ifadelerinde Serdal Gündüz’ün sahte diploma temin ettikleri iddiasını kabul ettiği belirtilmiş, 600 kişiye sahte diploma verildiği paylaşılmıştı.

DİPLOMALAR TÜRKİYE'DE DE GEÇERLİ

Üniversite 2017’de YÖK’ten akredite edildiği için bu üniversiteden alınan diploma Türkiye’de de geçerli.

ÜNİVERSİTENİN SAHİBİ MHP'Lİ VEKİLİN EŞİ

Türkiye’yi ilgilendiren bir başka kısmı ise MHP Mersin Milletvekili Levent Uysal’ın eşi Ece Uysal’ın üniversitenin sahibi olması.

MHP’li çiftin bu sahte diploma skandalından önceden haberleri olmadığı öne sürülüyor ve soruşturmaya dahil edilmiş değiller.