Bitlis Valiliği ve EGM’den ’Bombacı Mülayim’ açıklaması Bitlis Valiliği ve EGM’den ’Bombacı Mülayim’ açıklaması

Konya'nın Karapınar ilçesinde AK Parti ile CHP arasında adeta kıran kırana yarış vardı. Oy sayımı sona ererken, CHP adayı Gönül Karabacak seçimlerde şaibe olduğu gerekçesiyle savcılığa suç duyurusunda bulundu. Bu arada Karapınar'da seçimleri az bir farkla AK Parti adayı İbrahim Önal kazandı. 31 Mart gecesi oyların sayımı ve sonuçların açıklanması sırasında başlayan gerginlik, ilçede ise uzun süre sürdü.

Konuya ilişkin TV5 televizyonunda Burak Kabakçılı'nın sunduğu Haberin Var Mı? programına konuk olan Barış Bektaş Konya Karapınar'da yaşanan olaylara ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu. 31 Mart gecesi seçim sayımlarının şeffaf yürütülmediğini Türkiye'de bütün illerde ve ilçelerde sayımların tamamlandığı saatlerde Karapınar'ın torbaların getirilmediğini ifade etti. 

Karapınar'da ciddi bir sıkıntı olduğunu belirten Bektaş suç duyurularında bulunduk dedi. Kent ayaklandı, diyen Bektaş şu ifadeleri kaydetti;

"Seçimde herkes sevinirken biz sabaha kadar Karapınar'da itirazlarımızı yaptık. Orada da ciddi bir sıkıntı var. İstanbul'da ve büyük ilçelerde sayımın tamamlandığı saatlerde daha torbalar getirilmedi böyle bir durumdan bahsedebiliriz. Suç duyurularında bulunduk. Belirli sandıklarda oylarımız girilmemiş, iktidarın oyları fazla girilmiş. Halk ayaklandı ama burada devletin görevi biber gazı sıkmak değil oradaki vatandaşlara. Karapınar üreten bir yer hiç kimse orada kriminalize olup sokak gösterelerinden zevk alan bir durumda değildi. Süreçler şeffaf yürütülmüyor oradaki sayımlar seçim kurulu tarafından geç kaldı. Orada çok ciddi iddialar var sivil araçlarla torbaların taşınmasından tutun adayın akrabasının torbaların başında olmasına kadar skandal olay var.