İsrail 17 Ekim'de Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ni bombaladı. Saldırıda 471 Filistinli hayatını kaybetti, 28'i ağır, 342 kişi yaralandı. Katliam tüm dünyada büyük infial uyandırdı, birçok ülkede İsrail'e yönelik protestolar düzenlendi. Türkiye'de üç günlük yas ilan edildi.

Dışişleri Bakanlığı, 18 Ekim 2023 tarihinde, üç günlük milli yas ile ilgili Türkiye'nin dış temsilcilikleri ve Türkiye'deki yabancı temsilciliklere bir nota (diplomatik yazışma) yolladı.

ANKA'nın edindiği bilgiye göre gönderilen notada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçilikler ile Uluslararası Kuruluşların Temsilciliklerine saygılarını sunar ve İsrail tarafından sivillere yönelik olarak gerçekleştirilen ve son olarak 17 Ekim 2023 tarihinde bir hastaneye yapılan saldırılar sonucunda hayatını kaybeden ve yaralananlardan dolayı Filistin halkının acılarını paylaşmak maksadıyla Türkiye'de üç gün süreyle milli yas ilan edildiğini, bu çerçevede Türkiye'de ve Türkiye'nin dış temsilciliklerindeki bayrakların 21 Ekim 2023 Cumartesi günü gün batımına kadar yarıya çekileceğini bildirir.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: El-Ehli Baptist Hastanesi'nde yaralılar kan kaybından ölüyor Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: El-Ehli Baptist Hastanesi'nde yaralılar kan kaybından ölüyor

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, bu vesileyle Büyükelçilikler ile Uluslararası Kuruluşların Temsilciliklerine en derin saygılarını yineler."

Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili notadaki ifadelere ilişkin "diplomatik nezaket gereği Türkiye'deki temsilciliklerden doğrudan bayraklarını yarıya indirmelerinin istenemeyeceğini" belirtti.

Çok sayıda Avrupa Birliği (AB) ülkesi de bayraklarını yarıya indirmedi. AB Türkiye Delegasyonu sadece Türk bayrağını yarıya indirirken, AB bayrağını gönderde tuttu.tasarımsuu.JPG-47

Bayraklarını yarıya indirmeyen AB üyesi ülkeleri arasında, Avusturya, Belçika, Almanya, İtalya, İsveç, Polonya, Yunanistan ve Slovakya'nın da yer aldığını görüldü.

Bu ülkelerle birlikte Birleşik Krallık, Rusya ve Pakistan Ankara Büyükelçilikleri de bayraklarını yarıya indirmedi.AA-20231019-32458753-32458745-ISRAILFILISTIN_CATISMASI_13_GUNUNDE_DEVAM_EDIYOR

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin sosyal medya hesabından bugün sabah yapılan paylaşımda, "ABD’nin Türkiye’deki Diplomatik Temsilciliği olarak elim bir şekilde yaşamını yitiren masum insanların yasını Türk halkı ve tüm dünya ile birlikte tutuyoruz" ifadelerine yer verildi. Ancak Ankara 17 Ekim'de Gazze'de el-Ehli Baptist Hastanesi'ne yapılan saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarken, ABD Başkanı Joe Biden, İsrail ziyareti esnasında yaptığı açıklamada "Saldırıyı diğer taraf yapmış gibi görünüyor, siz değil" demişti.