Matrah düzenlemesinin ardından Togg'a zam geldi Matrah düzenlemesinin ardından Togg'a zam geldi

Seçim vaadi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ev hanımlarının sigortalılığı konusunda atacağımız adımlar olacak. Emeklilik primlerinin bir kısmını biz ödeyeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Seçimlerin ardından ev hanımlarının gözü kulağı Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'de  sunulacak yasaya çevrildi. Seçimin ardından konuya ilişkin iktidar kanadından herhangi bir çalışma açıklaması gelmesede milyonlar iktidarın seçim vaadini yerine getirmesini bekliyor. 

"Yaş şartı yok"

Peki ev hanımlarına emeklilikte şartlar neler olacak? kimleri kapsayacak?  Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun TV5'te 4. Güç programında tek tek anlattı.  İşe başlama tarihinin çok önemli olduğunu belirten Erdursun, "EYT'li olup olmasın, 8 Eylül  1999'a kadar sigortalı olduysa yaş şartı yok primlerini tamamlayacak" dedi. 9 Eylül 1999'la, 30 Nisan 2008'e kadar sigortalı olduysa, sisteme girdiyse SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı farketmez prim gün sayısını SSK'dan 7 bin 200 Bağ-Kur'dan 9 bine tamamlamalı dedi. Erdursun, çalışmayan kadınların isteye bağlı ödeyenlerin şuan Bağ-Kur ödediğini belirtti. Ekran görüntüsü 2023-09-27 115857

Seçim vaadinde, ev hanımlarının çocuk sayısına göre emekli olacağı yaşı bir miktar geriye çekeceği dediler. Ayrıca Bağ-Kur primlerine indirim yapacağız dediler. Bu konuya ilişkin Erdursun, Yüzde 25 mi yüzde 50 mi olacak belli değil dedi. 

Herhangi bir kanun çıkarılmadığını, böyle bir yasal düzenlemenin sadece 'bakacağız' diyerek geçiştirildiğini kaydeden Erdursun, böyle bir yasal düzenleme planı olmayacağına dikkat çekti.

Peki düzenleme ne zaman olacak?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, kadınların emekliliğinde avantajın Ekim ayında torba yasada olacağını düşündüklerini ifade etti. Torba yasada Bağ-Kur'da prim günü, kadınların ödeyecekleri primlerin indirimleri ve çocuk sayısına göre kaç yıl emeklilik öne çekilecek sorularının Ekim ayında netleşmesi bekliyor.