Gazze'yi kan gölüne çeviren İsrail ordusundan açıklama: Kuzeydeki saldırılar sona erdi

İsrail ordusu, Cibaliya bölgesindeki yoğun saldırıların ardından kuzeydeki operasyonlarını sonlandırdığını açıklarken, güneydeki Refah'ta saldırılarını sürdürüyor.

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyindeki Cibaliya bölgesinde günler süren yoğun saldırıların ardından operasyonlarına son verdiğini duyurdu. İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında şimdiye kadar 36 binden fazla sivil hayatını kaybetti.

Güneydeki Refah bölgesinde operasyonlar devam ederken, İsrail birliklerinin merkezde ilerleyerek Hamas'ın son büyük sığınağını hedef aldığı bildirildi.

CİBALİYA'DA SONA ERDİ, REFAH'TA DEVAM EDİYOR

İsrail ordusu, Cibaliya bölgesindeki operasyonların ardından yüzlerce militanın etkisiz hale getirildiğini, büyük miktarda silah ele geçirildiğini ve Hamas'ın bölgedeki tabur komutanının öldürüldüğünü belirtti. Refah'ta devam eden operasyonlarda ise, İsrail birliklerinin roketatarlar ve tünel kuyuları bulduğu ve yedi rehinenin cesedine ulaşıldığı kaydedildi.

İsrail ordusu, Hamas'ın savaşçılarını kasten yerleşim bölgelerine yerleştirerek sivil kayıpların artmasına neden olduğunu vurguladı.

Husiler: İsrail'e giden bir gemiyi vurduk Husiler: İsrail'e giden bir gemiyi vurduk

HAMAS: ANLAŞMAYA HAZIRIZ

Üst düzey bir İsrailli güvenlik yetkilisi, İsrail'in rehinelerin iadesi için bir anlaşma yapılmadıkça çatışmaları durdurmayı kabul etmeyeceğini belirtti. Hamas ise İsrail'de tutulan Filistinli mahkumlar için rehine takasını içeren bir anlaşmaya hazır olduğunu ifade etti.

İsrail ordusu, ocak ayında yaptığı açıklamada Hamas'ın tüm komutanlarının öldürüldüğünü ve Gazze'nin yöneticilerinin savaş oluşumlarının ortadan kaldırıldığını duyurmuştu.

Editör: Yunus Tutkun