Mayıs ayında uğradığı suikast girişiminin ardından iyileşme sürecine giren Slovakya Başbakanı Robert Fico, Slovakya'nın Slovensks Nova Ves kenti yakınlarında ülkenin Tarım ve Kırsal Kalkınma Bakanlığı tarafından düzenlenen 2024 Hasat Günü etkinliğine katıldı.

Fico, suikasttan sonra ilk kez kamuoyunun karşısına çıktı.

NE OLMUŞTU?

On binlerce İsrailli sokaklara döküldü! Esir takası anlaşması ve erken seçim istiyorlar On binlerce İsrailli sokaklara döküldü! Esir takası anlaşması ve erken seçim istiyorlar

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 15 Mayıs'ta uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmıştı, saldırıdan bir süre sonra hayati tehlikeyi atlatmıştı.

Fico, başkent Bratislava’ya yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Handlova kasabasında düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında kendisini binanın önünde bekleyenleri selamladığı sırada silahlı saldırıya uğramıştı.

Ülke basınında, saldırıyı 71 yaşındaki sol görüşlü Slovak vatandaşı Juraj C'nin hükümetin politikalarını beğenmediği için düzenlediği belirtilmişti.

Vücuduna birden fazla mermi isabet eden Fico, acil müdahalede bulunmak ve zaman kaybetmemek amacıyla Banska Bystrica eyaletindeki Roosevelt Hastanesine ambulans helikopterle sevk edilmişti.