Slovakya Başbakanı Robert Fico, ülkenin Trencin bölgesinde yer alan Handlova kasabasındaki Kültür Evi'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında silahsaldırıya uğradı.

Slovakya'da 3 dönem başbakanlık koltuğuna oturan Fico karnından yaralandı ve yakındaki bir hastaneye sevk edildi.

Slovakya 2

Saldırgan birkaç el ateş ettikten sonra polis tarafından yakalandı.

Slovakya 4

Saldırının ardından karnından yaralanan Fico, Handlova kasabasındaki bir hastaneye kaldırıldı ve bu sırada bilinci açıktı.

Slovakya 3

HAYATİ TEHLİKESİ VAR

Fico, Handlova Hastanesi'ndeki tedavisinin ardından daha üst düzey bir tesise nakledildi. Hayati tehlikesi bulunan Fico'nun helikopterle Banska Bystrica Hastanesi'ne nakledildiğini öğrenildi.

Fico’nun resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“R. Fico bugün suikasta uğradı. Birçok kez vuruldu ve şu anda hayati tehlikesi bulunuyor. Şu anda helikopterle Banska Bystrica'ya naklediliyor çünkü Bratislava'ya (başkent) ulaşması acil müdahale gereği çok uzun sürecek. Önümüzdeki birkaç saatte durumu netleşecek.”

DÜNYADAN SALDIRIYA TEPKİLER

Çok sayıda AB lideri Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya düzenlenen saldırıyı kınadı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sosyal medya platformu X'te alçak saldırıyı şiddetle kınadığını söyledi: "Bu tür şiddet eylemlerinin toplumumuzda yeri yok ve en değerli ortak çıkarımız olan demokrasiye zarar verir. Düşüncelerim Başbakan Fico ve ailesiyle birlikte" diye ekledi.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, X platformunda haber karşısında şok olduklarını söylediler. Michel, "Hiçbir şey şiddeti veya bu tür saldırıları haklı gösteremez" dedi.

Siyonist İsrailli Bakan'dan skandal sözler: Gazze'de yaşamak istiyorum Siyonist İsrailli Bakan'dan skandal sözler: Gazze'de yaşamak istiyorum

Birleşik Krallık Başbakanı Rishi Sunak da X'te yaptığı paylaşımda, "Bu korkunç haberi duyduğumuzda şok olduk. Tüm düşüncelerimiz Başbakan Fico ve ailesiyle birlikte" dedi.

Alman Scholz ise Başbakanı'nın vurulmasının ardından siyasette şiddete yer olmadığını söyledi: "Slovakya Başbakanı Fico'ya yönelik korkakça suikast girişimi haberi beni derinden şok ediyor. Şiddetin Avrupa siyasetinde yeri olmamalı."

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Başbakan Fico'nun vurulması karşısında şoke olduğunu ve dehşete düştüğünü söyledi.