Stoltenberg’den kritik zirve öncesi açıklama: Ana gündemimiz Ukrayna olacak

Nepal'de uçak düştü, 18 kişi hayatını kaybetti! Nepal'de uçak düştü, 18 kişi hayatını kaybetti!

ABD’de gerçekleştirilecek zirve öncesi konuşan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, en önemli gündem maddesinin, müttefiklerin Ukrayna'nın hem en acil ihtiyaçları hem de bu ülkeye uzun vadeli destek için anlaşmaları olacağını ifade etti.

9-11 Temmuz'da Washington'da yapılacak NATO Zirvesi öncesinde basın toplantısı düzenleyen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifakın 75. yılının kutlanacağı zirvenin en önemli gündeminin Ukrayna'ya uzun vadeli destek olacağını belirterek "Kutlamanın ötesinde önemli kararlar alacağız. Ukrayna'ya desteğimizi uzun vadede artıracağız, kolektif savunmamızı güçlendireceğiz ve küresel ortaklıklarımızı derinleştireceğiz" dedi.

Stoltenberg, "Önümüzdeki hafta yapılacak zirvede, devlet ve hükümet başkanlarının Ukrayna için önemli bir paket, ilk NATO güvenlik yardımı ve Ukrayna'ya eğitim konusunda anlaşmaya varmalarını bekliyorum. NATO, uluslararası güvenlik yardımının çoğunun koordinasyonunu üç yıldızlı bir general, Almanya'daki NATO karargahında ve İttifak'ın doğu kısmındaki lojistik noktalarda görev yapan yaklaşık 700 personel tarafından yönetilen bir komuta ile üstlenecek" ifadelerini kullandı.

‘YILLIK HEDEFİMİZ 40 MİLYAR EURO’

Savaşın başından bu yana müttefiklerin yıllık olarak Ukrayna'ya yaklaşık 40 milyar euro askeri yardım sağladığını bildiren Stoltenberg, "Müttefikler bunun asgari bir baz olduğu konusunda hemfikir. Ben müttefiklerin zirvede bu miktarın önümüzdeki yıl sürdürülmesine karar vermelerini bekliyorum" dedi.

Stoltenberg, Ukrayna'nın acil ihtiyaçlarının da ele alınacağını ifade ederek, "Müttefiklerin daha fazla hava savunma sistemi ve mühimmatın yanı sıra başka yetenekler de sağlamasını bekliyorum" şeklinde konuştu. NATO Genel Sekreteri, ayrıca zirveye kadar daha fazla sayıda müttefiki Ukrayna ile ikili güvenlik anlaşması imzalamaya çağırdı.

Ukrayna ordusuyla daha yakın çalışma konusunda da anlaşılması beklentisini dile getiren Stoltenberg, "Bunların tümü Ukrayna'yı daha güçlü, daha birlikte çalışabilir ve ittifakımıza katılmaya her zamankinden daha hazırlıklı hale getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Stoltenberg, daha önceki açıklamalarında müttefiklerin zirvede çok yıllı bir mali taahhütte uzlaşmasına yönelik söyleminin ve daha büyük rakamlar zikredilmesinin hatırlatılması üzerine, "şimdilik 40 milyarın yıllık baz olarak kabul edilmesini, daha sonra desteğin sürdürülmesi konusunda anlaşılmasını ve bu miktarın her sene gözden geçirilmesini" beklediğini söyledi.

40 milyar euronun yeterli olup olmayacağı sorusu üzerine Stoltenberg, "Taahhüdü gelecek hafta göreceksiniz" karşılığını verdi. Stoltenberg, NATO'nun ilk kez sabit bir miktar üzerinde resmen anlaşacak olmasının tek başına önem arz ettiğini vurguladı.