VOA’nın haberine göre, Beyaz Saray Millî Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden İtalya’nın başkenti Roma’da yapılacak olan G-20 ve İskoçya’nın Glasgow şehrinde yapılacak iklim zirvesine gitmek üzere yola çıktıktan sonra Başkanlık uçağı Air Force One’da basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Sullivan, “Biden’ın Erdoğan’la görüşmesini bekliyoruz ama görüşme henüz doğrulanmadı.” dedi.

“Türkiye F-16 alım talebi sürecinde”

ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi: 22 ülkenin sınırları değiştirilmek isteniyor ABD’nin Büyük Orta Doğu Projesi: 22 ülkenin sınırları değiştirilmek isteniyor

Millî Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a Türkiye’nin ABD’den F-16 alma talebi de soruldu.

Sullivan, Türkiye’nin F-35 programının artık bir parçası olmadığını hatırlatarak, “F-16 konusunda da ülkelerin savaş uçağı ve ilgili ekipman alım talebinde nasıl bulunacaklarına dair uzun yıllardır uygulanan bir süreç var. Türkiye de bu süreçte. Bu süreç devam edecek. Şu aşamada bu konuda ekleyebileceğim başka bir şey yok.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da dün CNN Türk televizyonunda yaptığı açıklamada, Biden ve Erdoğan’ın muhtemelen İskoçya’nın başkenti Glasgow’da yapılacak COP26 İklim Zirvesi’nde görüşeceklerini açıklamıştı.

Çavuşoğlu, görüşme teklifinin ABD tarafından geldiğini, konunun önceki gün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın görüşmesinde ele alındığı ve şu anda ekiplerin saat üzerinde çalıştığını belirtmişti.

Biden’la Erdoğan arasında planlanan görüşmenin önemli gündem maddelerinden birinin, ABD’den Türkiye’ye muhtemel F-16 satışı konusu olacağı tahmin ediliyor.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir heyet, çarşamba günü Ankara’da görüşmelerde bulunmuş, Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar da bir telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Pentagon’dan görüşme hakkında yapılan açıklamada, “Bakan Austin ABD’nin Türkiye’nin askerî modernizasyon ihtiyaçlarının farkında olduğunu belirtti” ifadeleri kullanılmıştı.

Biden’ın diğer ikili görüşmeleri

ABD Başkanı Joe Biden’ın İtalya’nın başkenti Roma’da yapılacak G-20 zirvesi ve İskoçya’nın Glasgow şehrinde yapılacak BM İklim Konferansı kapsamında yapacağı ikili görüşmelerden bazıları da kesinleşti.

Başkan Biden’ın cuma günü Vatikan’da Katolik dünyasının lideri Papa Francis ile; Roma’da G-20 toplantılarının ev sahibi İtalya’nın Başbakanı Mario Draghi ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la görüşmesi planlanıyor.