Hamas: Gazze'de ateşkes olana kadar rehine takası yapılmayacak Hamas: Gazze'de ateşkes olana kadar rehine takası yapılmayacak

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail’in Askalan (Aşkelon) kenti sakinlerine bölgeyi terk etmeleri için yerel saatle 17.00’ye kadar süre tanıdığını açıklamıştı.

Uyarı sonucu binlerce sivil Aşkelon’dan ayrılırken Hamas saldırıları başlattı. Sürenin dolmasının ardından abluka altındaki Gazze Şeridi’nden Aşkelon şehrine çok sayıda roket fırlatIıldı. Bölgede çatışmaların da meydana geldiği belirtildi.

Filistinli grupların Gazze’den attığı roketlerin büyük çoğunluğu İsrai’e ait “Demir Kubbe” sistemi tarafından havada imha edildi. İsrail makamlarından ise şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kassam Sözcüsü “Ebu Ubeyde”, Telegram hesabından yaptığı açıklamada, “Düşmanın Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerinde halkımızı tehcir etme ve onları evlerinden kaçmaya zorlamak yoluyla işlediği suçlarına karşılık, Askalan şehri sakinlerine bu akşam saat 17.00’den önce ayrılmaları için bir süre veriyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Yüzlerce Filistinli hayatını kaybetti

Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail’in düzenlediği saldırılar sonucu 830 sivilin hayatını kaybettiğini, 4 bin 250 sivilin de yaralandığını duyurdu.