Bin Ferhan, ülkenin batısındaki Cidde kentinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısında konuştu.

İran, konsolosluk saldırısı sonrası İsrail'e karşı muhtemel misillemeyi "meşru müdafaa" olarak görüyor İran, konsolosluk saldırısı sonrası İsrail'e karşı muhtemel misillemeyi "meşru müdafaa" olarak görüyor

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nden (BMGK) İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını durdurması talebini yinelemek için bir araya geldiklerini dile getiren Bin Ferhan, "Uluslararası toplum, Gazze Şeridi'nde gerçekleştirilen katliamlar karşısında aciz." dedi.

İsrail saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde derhal ateşkes talep eden ülkelerin sayısının arttığının altını çizen Bin Ferhan, "Filistin devletini tanıma ve iki devletli çözümü kabul etme zamanı geldi artık." diye konuştu.

- İİT Genel Sekreteri'nden uluslararası topluma çağrı

İİT Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha da uluslararası topluma İsrail'in Gazze'ye saldırılarını durdurması çağrısı yaptı.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde uluslararası hukuku ihlal ederek korkunç katliamlar yaptığı ve insanlığa karşı savaş suçları işlediğini belirten Taha, İsrail'in işlediği suçların sonuncusunun Gazze'de yardım bekleyen yüzlerce sivili hedef aldığı saldırı olduğunu hatırlattı.

İsrail ordusunun şu ana kadar Gazze'de 30 binden fazla sivili öldürdüğüne dikkati çeken Taha, İsrail saldırıları sonucu Gazze Şeridi içerisinde yaklaşık 2 milyon insanın yerinden edildiğini söyledi.

Taha, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşgalci İsrail, abluka uygulamasının yanı sıra aç bırakma, işkence, alıkoyma, öldürme, yerinden etme ve altyapıyı yerle bir etmeye dayalı sistematik politikalarına devam ediyor. İsrail, Filistin halkını topraklarından sürme girişimleri kapsamında konutlar başta olmak üzere cami, kilise, hastane, okul, BM'ye ait kurumları ve tarihi yapıları yıkıyor."