TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, 28 Şubat'ın yıl dönümünde Sakarya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) ve 15 Temmuz Milli İrade Derneğince SAÜ Turgut Özal Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Darbeler ve Dersler: 28 Şubat Anma Programı"na katılmıştı. Darbecilerin serbest bırakılmasının ardından TBMM Başkanı kurtulmuş'un sözleri de yeniden gündeme geldi. 

TBMM Başkanı Kurtulmuş, 28 Şubat'a "postmodern darbe" denilmesinin sebeplerine değinerek, Osmanlı'nın son döneminde yaşanan darbelerin tamamının arkasında Batı'nın ve Türkiye'nin üzerinde hiç de iyi niyetleri olmayan ülkelerin etkisinin bulunduğunu vurguladı.

Kurtulmuş, Babıali ve Feriye baskınlarının, Sultan Abdülhamid Han'ın "halli"nin, 27 Mayıs'ın, 12 Mart'ın, 12 Eylül'ün, 28 Şubat'ın, 27 Nisan'ın ve 15 Temmuz'un karşısında ve yanında kimlerin olduğunun iyi değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

15 Temmuz'un, Türkiye'de darbeler tarihini sona erdirdiğini ifade eden Kurtulmuş, "Gençler; 27 Mayıs'ı, 12 Eylül'ü, 28 Şubat'ı, 27 Nisan'ı sakın hikaye okur gibi okumayın. Bütün bunları, Türkiye'nin ikinci yüzyılı, sizin öncü olacağınız önünüzdeki dönemi daha demokratik hale getirebilmek, Türkiye'yi daha güçlü hale getirebilmek için mutlaka çok iyi anlayın, çok iyi algılayın." şeklinde konuştu.

Muhammed Emin Yıldırım'dan ev hanımlarına Filistin ödevi: Çocuklarımıza Gazze'deki cihadı iyi anlatacağız Muhammed Emin Yıldırım'dan ev hanımlarına Filistin ödevi: Çocuklarımıza Gazze'deki cihadı iyi anlatacağız

Kurtulmuş, 28 Şubat'ın, siyasete müdahaleden daha çok Türkiye sosyolojisine müdahale ettiğini vurgulayarak, 28 Şubat'ın, Anadolu insanının toplumsal alandaki görünürlüğünü engellemek için yapıldığını belirtti.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, 28 Şubat'ın, Anadolu insanının yükselişini önleyen bir darbe olarak hafızalara kazındığını belirterek, "Millete haddini bildirmeye kalkan bu darbeden sonra Allah'a çok şükür millet, 'Ben buradayım.' demeyi başarmıştır. Sonuç itibarıyla 28 Şubatçılar değil, 28 Şubat'ta mücadele eden millet çoğunluğu kazanmıştır. Bu anlamda milletimiz kazanmaya devam edecektir." diye konuştu.