Konutların ardından ticari gayrimenkullerde de rekor fiyatlar: Yüzde 81,7'lik artış

TCMB tarafından yayımlanan Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksi verilerine göre, ticari gayrimenkul fiyatları 2024'ün 1. çeyreğinde, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre nominal olarak yüzde 81,7 arttı. Üç büyük ilde en yüksek artış Ankara'da görülürken, oran yüzde 92,6 olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan 2024 yılının ilk çeyreğine ilişkin Ticari Gayrimenkul Fiyat Endeksi (TGFE) verileri, ticari gayrimenkul fiyatlarında dikkat çekici artışlar olduğunu ortaya koydu. TGFE, bir önceki çeyreğe göre yüzde 12, yıllık bazda nominal olarak yüzde 81,7 ve reel olarak yüzde 8,9 artış gösterdi.

DÜKKAN VE OFİS FİYAT ENDEKSLERİ

Türkiye genelinde ticari gayrimenkul fiyatlarındaki artış, dükkan ve ofis fiyat endekslerinde de kendini gösterdi. 2024'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 11,7 artan Dükkan Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı dönemine göre nominal olarak yüzde 82,8 ve reel olarak yüzde 9,6 yükseldi.

Ofis Fiyat Endeksi ise aynı dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 13 artış kaydetti. Yıllık bazda ise ofis fiyatları nominal olarak yüzde 75,1 ve reel olarak yüzde 5 arttı.

ÜÇ BÜYÜK İLDE DURUM

TGFE değişimleri üç büyük ilde de dikkat çekici seviyelerde.  İstanbul, Ankara ve İzmir'de endeks, 2024'ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre sırasıyla yüzde 11,2, yüzde 13,1 ve yüzde 11,4 artış gösterdi. Yıllık bazda ise endeks değerleri  İstanbul'da yüzde 69,1, Ankara'da yüzde 92,6 ve İzmir'de yüzde 81,3 oranında arttı.

EN YÜKSEK ARTIŞ ANKARA'DA

Borsa işlemlerine dair vergi düzenlemesi ertelendi Borsa işlemlerine dair vergi düzenlemesi ertelendi

Üç büyük il arasında en yüksek artış Ankara'da gerçekleşti. Başkentte ticari gayrimenkul fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 92,6 oldu, bu da Ankara'nın ticari gayrimenkul piyasasında önemli bir hareketlilik yaşandığını gösteriyor.