Uzun süredir kadro bekleyen uzman çavuşlar iktidardan özlük haklarının düzenlenmesi için seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Uzmanlar Federasyonu Başkanı Ali Tilkici, seçim döneminde iktidarın, bakanların sözlerinin yerine getirmesini istiyor.

Deprem sonrası 13 artçı yaşandı, duvarlarda çatlaklar meydana geldi Deprem sonrası 13 artçı yaşandı, duvarlarda çatlaklar meydana geldi

Yıllardır süren meslek güvencesi ve kadro kısmında herhangi bir adım atılmaması Uzman Çavuşlar ve erbaşlar bu mağduriyetlerin sona erdirilmesini bekliyor. Uzmanlar Federasyonu Başkanı Ali Tilkici, kahramanların zorlu şartlarda çalıştığını belirtirken hiçbir yönetmeliklerinin bulunmadığını belirtti. TV5'te Burak Kabakçılı'nın sunduğu Haber Merkezi programına konuk olan Tilkici önemli konulara dikkat çekti.

"Bakanlıkta çalışma var"

Tilkici “Mesleği askerlik sözleşmeyle işi olmaz: Sözümü milletimize verdik. Asker olan birine 'vatan için öl' ama 'en ufak bir hastalık olduğunda ben seni meslekten atarım' diyemezsiniz, böyle kanun olmaz. Seçimden önce verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz. Seçim döneminde en az rütbeliden en üst rütbeliye kadar herkese söz verildi. Devlete bir kaç aylığına hizmet edecek memura dahi güvence verilir ancak vatan için canını veren kahramanlara kadro verilmiyor. Biraz vefa!” dedi.

Hükümet ve devlet yetkilileri atamalar, kadrolanma gibi konuların üzerinde ne kadar duruyor? Bu konulara ilişkin bir çalışma var mı? sorusunda ilişkin Tilkici, "Bakanlıkta bir çalışma var. Ekim ayı içerisinde TBMM'ye gelecek tüm askeri personelin özlük haklarıyla alakalı kanun teklif tasarısı gelecek. TBMM Savunma Komisyonunda da görüşülecek" dedi. 

Tilkici sözlerini şunları dile getirerek bitirdi:

Yedi düvelde "ben mazlumum" diyen tüm milletlere Türk Silahlı Kuvvetleri yardım elini uzatıyor ve okşayan el oluyor. Bugün Libya'da Suriye'de Kuzey Irak'ta Somali'de Azerbaycan'da Katar'da Kosova'da kahramanlarımız var. Bu kahramanların %80'nini uzman çavuşlar oluşturuyor. Bu kahramanların aileleri yok, bunlara büyük Türk milletinin ve devlet yetkililerinin sahip çıkması gerekiyor. Her dönemde bir yok sayılma, hor görülme...Bu kahramanlar sizin evlatlarınız, üzüntünüzü sadece şehit olduklarında TV kanallarında 45 saniyelik görüntülerde göstermeyin. 50 yaşında bu vatanın bölünmez bütülüğü için, milletin huzuru için yazın 45 derece sıcakta kışın -25 derece soğukta milletin huzuru için nöbet tutuyorlar. Askerliğin sözleşmesi olmaz, noterle işi olmaz. Biz milletimize yemin ettik. "Sizin huzurunuz için can vereceğiz" dedik biz sözümüzdeyiz. Milletimizi başımızın üzerinde taşırız, devletimizin emrindeyiz asla isyan etmiyoruz fakat çok büyük sorunlarımı var ve görmezden geliniyor. Söz veriliyor yapılmıyor. İnşallah bu yayınla bizleri duyarlar.