Büyük gün 28 Haziran: Türkiye gri listeden çıkmaya hazırlanıyor

OECD bünyesinde kara para aklamayı önlemek amacıyla kurulan Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 28 Haziran Cuma günü güncellenen "gri liste"yi açıklayacak. Yaklaşık 3 yıldır listede yer alan Türkiye'nin bu süreçte 40 standardın 39'u ile uyum sağladığı için ''gri liste''den çıkması bekleniyor.

Sinan Ateş Suikastı Davası'nda mütalaa açıklanacak Sinan Ateş Suikastı Davası'nda mütalaa açıklanacak

Kara para aklamayı önlemek amacıyla kurulan Paris merkezli Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 28 Haziran Cuma günü 3 yılda bir güncellenen "gri liste"yi açıklayacak.

Türkiye'nin yaklaşık 3 yıldır bulunduğu "gri liste"den çıkması bekleniyor. Bu süreçte Türkiye, 40 standardın 39'u ile uyum sağladı. Türkiye’nin listeden çıkması halinde TL'nin değer kazanması ve TL varlıklarının güçlenmesi bekleniyor.

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeledeki uyumunu belirleyen FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geri kaldığı gerekçesiyle Türkiye'yi 21 Ekim 2021'de "gri liste"ye almıştı. FATF, üye ülkeleri kara para aklama ve terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda gösterdikleri gelişmeler bakımından periyodik olarak denetliyor.

GRİ LİSTEDE YER ALAN ÜLKELER

FATF'ın "gri liste"sinde Türkiye dışında Nijerya, Güney Afrika, Jamaika, Kenya, Vietnam, Yemen, Bulgaristan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Suriye gibi 20 ülke daha bulunuyor.

FATF'nin halen 37 ülke ve 2 bölgesel kuruluş olmak üzere toplam 39 üyesi var. Türkiye, 24 Eylül 1991 tarihinde FATF'a üye oldu.