Türkiye'deki ekonomik krizin derinleşmesiyle vatandaşların, Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri ile İngiltere, İsviçre, ABD, Kanada, Japonya gibi ülkelere akını giderek artıyor. Özellikle Almanya’ya gidişlerde rekor kırılmaya başlanırken, gidenlerin ilk sırasında Türkiye’de geçim sıkıntısı çekenler, ikinci sırada "yetişmiş elemanlar“, üçüncü sırada Türk doktorlar ve aile birleşimi ile gelenler var. Bu gruba bir de Türk yatırımcılar dahil oldu.

Sadece bir yılda 3 bine yakın doktor gitti

Trabzon Uzungöl'de HES'e tepki Trabzon Uzungöl'de HES'e tepki

Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre; Almanya’ya 2023 yılında yasa dışı yollarla gidip iltica talep eden Türk sayısı 62 bin 624 oldu. Buna ülkeye gizlice girip izini kaybettirenler dahil değil. Çalışma-oturma vizesiyle ve aile birleşimi ile gelenlerin sayısı da 50 bine yakın. Bunun dışında, sadece son bir yılda 2 bin 993 Türk doktor vize alıp Almanya’da göreve başladı. Almanya’daki Türk doktor ve yetişmiş personel açığı bir şekilde Türklerle kapatılırken, diğer yandan da kaçak olarak gelenler, "sosyal yardımlar ve çeşitli ödeneklerle“ geçimini sağlıyor.

Türkler Afrika’yı 3’e katladı

Bu sayıları toplayınca Türkler, Almanya’yı en çok tercih eden millet oldu. Yaklaşık 120 bin Türk Almanya’ya yerleşirken, ikinci sırayı 104 bin ile Suriyeliler, üçüncü sırayı ise 53 bin ile Afganlar aldı. Türkler, bu rakamlarla bütün Afrika kıtasından bir yılda Almanya’ya giden 40 bin göçmeni üçe katladı.

Türkiye’den sadece Türk vatandaşları değil, Türkiye’deki Afganlar ve Suriyeliler de Almanya yolunda. Bunun en büyük nedeni, Türkiye’deki kazançlarının artık, ülkelerine para gönderemeyecek düzeyde olması. Bir Afgan, bir kaç yıl önce ailesine Türkiye’den gönderdiği parayla, orada bir ay rahat geçindiklerini ancak artık, Türkiye’den ayda gönderilen 10 bin TL’nin Afganistan’da kimseyi geçindirmediğini söylüyor. Yani, Türkiye’deki göçmenler de enflasyondan kaçıp Almanya’ya sığınıyor.

Türk yatırımcılar da Almanya diyor

Türk doktorlar, daha iyi gelir ve yaşam koşulları için Almanya’yı seçerken, son olarak "her alanda yetişmiş personel“, özel vize alıp gitmeye başladı. Onların vize işlemleri 1000 euro ile 3000 euro arasında aracılar tarafından yapılıyor.

Aile birleşimleri dışında en büyük grup da Almanya’da şirket kuran ya da yatırım yapıp gidenler oldu. Türk işadamları da artık Almanya’yı "umut“ olarak görüyor ve hemen her alanda yatırım için fırsat arıyor.