Astronot kostümüyle oy kullandı

Düzce'de muay thai milli sporcusu Muhammet Bişgin, oy kullanacağı okula kendi tasarladığı astronot kostümüyle geldi.

Evinden astronot kostümünü giyerek çıkan 34 yaşındaki Bişgin, kendisine yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.Sadfghgdf

Alper Gezeravcı’dan esinlendi

Bişgin, kıyafeti tasarlarken Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı'dan esinlendiğini söyledi.

Gezeravcı ile gurur duyduğunu belirten Bişgin, Gezeravcı'nın uzaya çıkan ilk Türk olarak tarihe geçtiğini, kendisinin de astronot kostümüyle oy kullanan ilk kişi olarak tarihe geçmek istediğini belirtti.

Bişgin, kostümü elindeki malzemelerle hazırladığını dile getirerek, "Seçimin havasını değiştirmek istedim. Motosiklet kaskının üzerini kapladım. Dövüş sporu yaptığım için orada kullandığımız malzemeler... Arıcı kıyafetlerimizin üzerine folyo kapladım. Farklı bir model tasarladım" diye konuştu.

"Adana Kralı" da oyunu kullandı

Adana'da kral kıyafeti giymesi ve taç takarak kentte dolaşması sebebiyle "Adana Kralı" olarak bilinen 69 yaşındaki Hüseyin Şen de oyunu kullandı.

Şen, gönüllü olarak kentin tanıtımını yaptığını anlatarak, "Bütün Adanalı kardeşlerim beni kabullendi. Kentte kral olarak geziyorum. Amacım gönüllü olarak Adana'yı tanıtmak. Sokaklarda bu kıyafetle geziyorum" diye konuştu.2Qwsdfghjk

Adana'nın sembol renklerini taşıdığını söyleyen Şen, "Kıyafetim turuncu ve beyaz. Bu renkler Adana'nın sembolüdür. Bugün de oy kullanmaya böyle geldim. Benimle fotoğraf çektirenler çok mutlu oluyor. Ben de mutlu oluyorum" dedi.

Hacivat kostümüyle oy kullandı

Yurt içi ve dışındaki bazı etkinliklerde yıllardır "Hacivat" karakterini canlandıran sanatçı Bülent Akay sandık başına kostümüyle geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçısı 65 yaşındaki Akay, Bursa'nın Osmangazi ilçesinde oyunu kulandı.

Sahnede giydiği "Hacivat" kostümüyle okula gelen Akay, vatandaşların ilgisiyle karşılaştı.Kralkostumuuoykullandı

"Bursa'nın Karagöz'ü" Hüseyin Bağlar ile yaklaşık 15 yıl aynı sahneyi paylaştıklarını anlatan Akay, "Nasreddin Hoca kendi memleketinde, Keloğlan kendi memleketinde oylarını kullanıyor, neden Hacivat ile Karagöz kendi memleketinde oyunu kullanmasın?" dedi.

Bursa'nın Hacivatı Bülent Akay, tüm vatandaşlkarı oy kulanmaya çağırarak, "Bu bir vatandaşlık görevidir, ben de bu göreve örnek olabiliyorsam ne mutlu. İnşallah seçim sonuçları vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olur" diye konuştu.

Atlı kovboy sandık başında

İzmir'in Yaka Mahallesi'nde binicilik antrenörlüğü yapan Faruk Ceren, oy kullanacağı Yaka Şengül Mustafa Karaca İlkokulu'na at üstünde giderken, öğrencisi Karya Kulapa da kendisine atla birlikte eşlik etti.

Devlet Bahçeli’den Mehmet Şimşek’e “yerel halk” tepkisi: “Müfsit zihniyet, skandalların asal sorumlusu” Devlet Bahçeli’den Mehmet Şimşek’e “yerel halk” tepkisi: “Müfsit zihniyet, skandalların asal sorumlusu”

"Karamel" ve "Kara İnci" adlı atlarıyla okula giden Ceren, sandığa gidip oyunu da kullandı.1345Weds

Oy kullanmaya atıyla giden binicilik antrenörlüğü yapan 48 yaşındaki Faruk Ceren, “Demokrasinin gerekliliklerini bir kez daha yerine getirmek için buraya bir kez daha gelmiş olduk. Burada atları ön plana çıkarmak istiyorum. Bu birbirinden güzel canlıları herkes sevsin istiyorum” dedi.

12 yaşındaki öğrencisi Karya Kulapa da, Faruk Ceren’den eğitim aldığı için çok mutlu olduğunu ve kendini çok şanslı hissettiğini ifade etti.

Papağanıyla birlikte oy kullandı

Antalya'da taksicilik yapan Rasim Işık, papağanıyla oyunu kullandı. 46 yaşındaki Işık, Gazi Anadolu Lisesi'ne papağını "Paşa" ile gitti.

Diğer seçmenlerin de dikkatini çeken Işık, işlemlerinin ardından omzundaki papağanıyla kabine girdi.

Oy verme işlemi sırasında papağının sürekli ses çıkarması salondaki görevlileri gülümsetti.Papağanıileoyy

Zarfı sandığa atarak vatandaşlık görevini yerine getiren Işık, "Paşa"nın 8 aylık olduğunu ve yanından ayrılmadığını söyledi.

Oy kullanmaya papağanıyla konuşarak geldiğini belirten Işık, "Ben nereye gitsem Paşa yanımdadır. Taksicilik yapıyorum, akşama kadar araçta benimle geziyor. Birkaç kelime konuşabiliyor. Oy kullanmada da yanımdan ayrılmadı" dedi.

Oy kullanmaya köpeğiyle gitti

Edirne'de yaşayan Nebahat Bilgin, köpeği "Bambi" ile oyunu kullandı.

Bilgin, oy kullanacağı Kurtuluş İlkokuluna 7 yaşındaki dişi şivava cinsi köpeğiyle geldi.

Oy kullanma kabinine girerken köpeğini sandık görevlilerine teslim eden 74 yaşındaki Bilgin, evden dışarı çıkarken köpeğini yanından ayırmadığını söyledi.

Seçimlerin hayırlı olmasını dileyen Bilgin, "Köpeğim 7 yaşında, birlikte oyumuzu kullanmaya geldik. Her seçimde böyle geliyoruz" dedi.

Ankara'da da evcil dostlar sandık başında

Ankara'nın Çankaya Mahallesindeki Çankaya Lisesinde de vatandaşlar oy kullanıyor.

Bazı vatandaşlar oy kullanmaya evcil hayvanlarıyla geldi.Seçim2024444

Sahipleriyle oy kullanmaya giden köpekler büyük ilgi gördü.

Sahiplerinin sırtında gezen köpekler vatandaşların ve kameraların dikkatinden kaçmadı.

İstanbul'da 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Mihriban Suat Bedük İlkokulu'na oy vermek için giden Çetin Erdoğan (sağda), yanındaki süs tavuğuyla dikkat çekti.A A 20240331 34142937 34142936 I S T A N B U L D A B I R V A T A N D A S B E R A B E R I N D E K I S U S T A V U G U Y L A O Y K U L L A N D I

Efe kıyafetleri ile sandığa gittiler

Aydın'dın Germencik ilçesinde bazı vatandaşlar, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri için sandık başına efe kıyafetleri ve yöresel giysilerle gitti.

Yöresel kostümlerle oy kullandılar

Adana'da 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için bir kişi sandık başına kentin yöresel kıyafetiyle gitti.

Kentin yöresel kıyafetlerini giyen 63 yaşındaki emekli Şahin Ünal, merkez Çukurova ilçesi Toros Mahallesi'nde Buhara Ortaokulunda oyunu kullandı.Adanasuu

Giydiği şalvar takımı ve elinde tespihiyle oyunu kullanan Ünal, hafta sonları genelde yöresel kıyafetleri tercih ettiğini belirtti.

Adana'nın tarihi Büyüksaati'nde yöresel kıyafetler giyerek zaman geçirdiklerini anlatan Ünal, seçim gününde değişiklik yapmakı istediğini söyledi.

Ünal, "Şimdi tarihi Büyüksaat'e gidip arkadaşlarımla oturacağım, iftarı bekleyeceğiz. Tespihim çok dikkat çekiyor. Tespih olmazsa olmazımdır. Evden çıkarken kimliğimi unuturum ama tespihimi unutmam" diye konuştu.Fotototss1

Kırgız Türkleri yöresel kıyafetleriyle oy kullandı

Van'ın Erciş ilçesinde yaşayan Kırgızlar, bu seçimde de yöresel kıyafetlerini giyip atlarıyla sandıkların bulunduğu okula giderek oy kullandı.

Afganistan'ın Pamir Yaylası'ndan 1982 yılında göç eden Kırgız Türkleri, oy kullanmak için Ulupamir İlköğretim Okulu'na geldi.

Yöresel kıyafetlerini giyen Kırgızlar, burada isimlerinin bulunduğu sandıklarda oy verdi.Fotooosss

Bazı Kırgızların, sandıkların kurulduğu okula atlarıyla geldiği görüldü.

Kırgız Türklerinden Hidayetullah Asyalı, seçimlerin hayırlı olmasını diledi.

Her seçimde yöresel kıyafetlerini giyerek oy kullanmaya geldiklerini belirten Asyalı, "İlk defa oy kullanan gençlerimiz atlarıyla okula gelerek oylarını kullandı. Seçimlerin huzurlu geçmesini diliyorum" diye konuştu.

Alperen Varol, oy kullanarak vatandaşlık görevlerini yerine getirdiklerini ifade ederek, "Yöresel kıyafetlerimi giyerek atımla geldim. İlk defa oy kullandım. Seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.