BirGün gazetesinden Mustafa Bildircin’in haberine göre, Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) Başkan Müşavirliği görevine, 2 yıllık Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksek Okulu Sebze Üretim Tekniği Ön Lisans Bölümü mezunu İlyas Haliloğlu atandı.

“Türkiye, sadece siyaset konuşmaktan diğer alanları konuşamıyor” “Türkiye, sadece siyaset konuşmaktan diğer alanları konuşamıyor”

Bu atama, medyada alay konusu hāline gelince, TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, Twitter sayfasında açıklama yaptı.

Yıldırım, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugün bazı medya organlarında yer alan İlyas Haliloğlu'nun TUA Başkanlık Müşavirliği görevine getirilmesine ilişkin haberlerde kasıtlı ifadelere yer verildiğine şahit oldum.

TUA, uzay çalışmalarının yanında bir devlet kurumu olarak idari ve bürokratik işlerin de yürütüldüğü bir kurumdur. İlgili göreve atanan personelimiz, 1990 yılından bu yana memuriyeti devam eden bir bürokrattır. Personelimiz teknik değil idari işlerin takibinde görevlidir. Ayrıca atama, haberlerde yansıtılmaya çalışıldığı gibi açıktan ve istisnai bir atama değil kurumlar arası nakil yoluyla yapılan bir görevlendirmedir. İdari bir görev üzerinden kurumumuzu yıpratmaya çalışan art niyetli yayınları kamuoyunun takdirine sunuyoruz.”