Bahçeli rahatsız oldu, Erdoğan'dan siyasette yumuşamada geri adım Bahçeli rahatsız oldu, Erdoğan'dan siyasette yumuşamada geri adım

Dini ibadetlerini yerine getirmek için umreye giden bin 356 kişinin kimlik bilgileri çalınarak E-Devlet şifreleri ele geçirildi. Suçlular, bu şifreleri kullanarak haksız kazanç elde ettiler.

2018 Aralık ayında umreye giden Abdulkadir A., Suudi Arabistan'dan aldığı telefonu pasaportuna işletmek istedi. Fakat pasaportuna başka bir telefon işlendiğini fark etti. Razıye D.'de umre dönüşünde kendisine tebligat ulaşmasıyla, e-Devlet sistemine 2 tane telefon işlendiğini öğrendi.

Bin 356 kişinin kimlik bilgilerini ele geçirdi

Hatay'da PTT acenteliği yapan Ahmet Çelikkaya, umreye giden bin 356 kişinin kimlik bilgilerini ele geçirdi.

Serinyol PTT şubesinde görevli Bilal Karabiber ise bu bilgileri kullanarak, liste halinde kendisine verilen kimliklerle sisteme girdi ve E-Devlet şifrelerini aldı.

Sanıklar, şifre başına 10-15 lira kazanç elde ettiler.

Hapis cezası

Hatay 10. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davada, Bilal Karabiber'e, görevi kötüye kullanma ve kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek suçlarından 7 yıl 4 ay 22 gün hapis cezası verildi.

Ahmet Çelikkaya'ya ise kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve vermek suçundan 5 yıl 7 ay hapis cezası verildi.

Sanıkların 26 Aralık 2018’den 16 Ocak 2019’a kadar mağdurların kişisel bilgilerini kullanıp e-Devlet şifrelerini aldıkları ve karşılığında menfaat temin ettikleri aktarıldı.