Kurban Bayramı hazırlıkları sürerken uzmanlar ise kesilen etlerin israf olmaması ve hijyenik koşullarda saklanması için önemli uyarılarda bulunuyor.

Çankırı Karatekin Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, kurban etinin kesimden sonra hemen dondurulmaması gerektiğini belirtti. Ercoşkun, etin dinlendirilmesinin önemini vurguladı.

Lityum batarya fabrikasında yangın: Çok sayıda ölü var Lityum batarya fabrikasında yangın: Çok sayıda ölü var

"Yeni kesilmiş kurban eti birkaç saat dinlendirilmelidir"

Ercoşkun, kesimden sonra etin en yumuşak halinde olduğunu ifade ederek, "Yeni kesilmiş kurban eti, buzdolabına koyulmadan önce birkaç saat dinlendirilmelidir. Kesilmiş eti 24 saat içinde dondurursak, et ölüm sertliği aşamasında donmuş olur ve çözündürüldüğünde en sert haliyle karşılaşırız. Yeni kesilen et en yumuşak haldedir. Yavaş yavaş sertleşir ve ardından tekrar gevşemeye başlar. Bu süreçte damarlardaki kanlar süzülerek laktik asit oluşur, bu da etin mikrobiyal olarak daha güvenli olmasını sağlar" dedi.

"Kahvaltıda et tüketmek yerine sindirimi kolay besinler yemeliyiz"

Ercoşkun, kahvaltıda et tüketilmemesi gerektiğini belirterek, "Kesilen kurban etlerini 15 gün buzdolabında saklayabiliriz. Dondurmak istiyorsak en az 24 saat bekletmemiz gerekiyor. Et sindirimi zor bir besindir, bu yüzden kahvaltıda et yerine sindirimi kolay besinler tercih etmeliyiz" diye konuştu.