Serchak: Basın özgürlüğü ihlâl ediliyor

VOA Sözcüsü Bridget Serchak, yaptığı yazılı açıklamada, Türk yayıncılık düzenleme otoritesinin, VOA gibi uluslararası yayıncılar için işletme lisansı alma şartının farkında olduklarını belirtti.

Açıklamada, “Türk hükümeti, internet sitelerimizi resmî olarak bloke ederse, VOA, Türkçe konuşan kitlesinin mevcut tüm yöntemleri kullanarak ücretsiz ve açık internete erişimini sürdürmesini sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir’’ denildi.

Kılıçdaroğlu: TV5, halka gerçekleri anlattığı için cezalandırılıyor Kılıçdaroğlu: TV5, halka gerçekleri anlattığı için cezalandırılıyor

VOA’nın hükümetin haber kuruluşlarını susturma çabalarının, tüm demokratik toplumların temel değeri olan basın özgürlüğünü ihlâl ettiğine inandığı da açıklamada yer aldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) 9 Şubat’ta, VOA, Deutsche Welle (DW) ve Euronews’un Türkçe yayın bölümlerinin 3 gün içinde lisans başvurusu yapmasını istemiş, aksi takdirde internet yayınlarının engellenmesi için mahkemeye başvuruda bulunma kararı almıştı.

DW: Medyadan öğrendik

Almanya’dan yayın yapan Deutsche Welle’nin sözcüsü, kendilerine henüz resmî bir bildirim yapılmadığını belirtti. Haber kuruluşunun internet sitesindeki açıklamaya göre “RTÜK’ün olası kararının DW’yi de etkileyebileceğini medyadan öğrendik” diyen sözcü, “Ancak RTÜK’ten resmî bir bildirim geldiğinde bağlayıcı bir değerlendirme yapabilir ve nasıl hareket edeceğimizi öngörebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Merkezi Fransa’nın Lyon kentindeki Euronews ise henüz konu hakkında bir açıklama yapmadı.

RTÜK’ün yetkisi

2018 yılı mart ayında çıkan ve daha sonra 1 Ağustos 2019’da Resmî Gazete’de yayımlanan genişletilmiş ‘‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’’ RTÜK’e internet ortamını denetleme yetkisi veriyor.