Zonguldak'ın Ereğli ilçesi Kandilli mevkiinde Türkiye Taşkömürü Kurumu'na (TTK) bağlı Armutçuk Müessesi'ne ait maden ocağında göçük meydana geldi.

GİMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, olayı öğrenir öğrenmez olay yerine hareket ettiklerini ve göçük sonrası ellerine net bir sayı ve bilgi ulaşmadığını belirterek, bölgede çalışan maden işçilerinin başlarına taktıkları baretlerde yer alan çiplerin incelenerek kaç kişi olduğunun tespit edilmesi için çalışma yapıldığını açıkladı.

Çok sayıda ekip sevk edildi

BPP lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken asgari ücret ve ittifak açıklaması BPP lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken asgari ücret ve ittifak açıklaması

Bununla birlikte göçük ihbarı sonrası AFAD, UMKE, sağlık, polis ve TTK tahlisiye ekipleri de bölgeye sevk edildi.

İçeride 280 kişi var

TRT Haber'e açıklamalarda bulunan Vali Osman Hacıbektaşoğlu, "İçeride 280 kişi var, dört kişi etkilendi. Biri canlı kurtarıldı. Bir kişi ağır yaralı. İki kişiden ses alınabiliyor. 75 kişilik ekiple müdahale başladı" dedi.

AFAD'dan ilk açıklama

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) ise konuyla ilgili olarak ilk açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Bugün saat 13.45 sularında Zonguldak’ın Ereğli ilçesindeki Armutçuk maden ocağında bir göçük meydana gelmiştir. Göçük altında işçilerin bulunduğu ihbarı üzerine olay bölgesine AFAD, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma, 112 sağlık, itfaiye ve TTK tahlisiye ekipleri sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz" dedi.

Bir kişi hayatını kaybetti üç kişi yaralı kurtarıldı

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı ise konu ile ilgili olarak açıklama yaparken, "Göçük altında kalan dört kişiden biri hayatını kaybetti. Üçü ise yaralı olarak kurtarıldı" ifadelerini kullandı.