İlk kez 1960 yılında piyasaya sürülmüş olan 2,5 TL'lik madeni paralar 29 yıl kullanıldıktan sonra değerinin aşırı düşmesi nedeniyle 1989 yılında tedavülden kaldırıldı. İddiaya göre, bozuk para sorununu kısmen çözmek ve 1 TL'lik madeni para üzerindeki baskıyı hafifletmek için 2,5 TL'lik madeni paralar yeniden basılacak.

Sözcü'nün haberine göre, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün, 2,5 TL'lik madeni paraları basmak için hazırlıklarının tamamlandığı ve paraları basmak için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan onay beklediği öğrenildi. Onayın gelmesinin ardından paraların kısa süre içerisinde basılarak tedavüle gireceği belirtildi.tasarımsuu.JPG-61

2 TL’lik madeni para önerildi

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 2 TL'lik madeni paraların basımı için öneride götürdüğü, ancak Erdoğan'ın 2,5 liralık madeni paranın daha uygun olacağını yetkililere ilettiği öğrenildi. Bunun üzerine Darphane yetkililerinin 2,5 TL'lik madeni para üzerinde yeni bir çalışma yapıp Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunduğu ifade edildi.

Atatürk'ün kalpaklı rölyefi kullanılacak

Matrah düzenlemesinin ardından Togg'a zam geldi Matrah düzenlemesinin ardından Togg'a zam geldi

2.5 TL'lik madeni para için Atatürk'ün kalpaklı fotoğrafının rölyefi kullanılmak üzere ilk çalışma yapıldı. Ancak bu rölyef Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılına özel olarak hatıra niteliğinde basılan 5 TL'de kullanıldı. Bu nedenle 2,5 TL'de yeni bir rölyefin kullanılmasının planlandığı ifade edildi.

1 TL maliyetine 2.5 TL

1 TL'lik madeni paranın basım maliyetinin 2 lira 30 kuruş olduğunu belirten yetkililer, 2,5 TL'nin de aynı maliyetle basılacağını, bu sayede hem tasarruf sağlanıp hem de piyasadaki bozuk para açığının kapatılacağını söyledi.

5 TL’lik hatıra paralarının da maliyeti aynı

Yetkililer, 1 TL'lik madeni paranın maliyetini düşürmek için gramajını azaltıp alaşımındaki nikel oranını azaltma yoluna gittiklerini belirterek, “Eğer bu çalışma yapılmamış olsaydı bugün 1 TL'nin maliyeti 3,5 TL civarında olacaktı” dedi. Yetkililer pandemi döneminde emtia fiyatlarının yükselmesiyle 1 TL'nin maliyetinin 2,7 liraya kadar yükseldiğini, daha sonra fiyatların düşmesiyle maliyetin 1,9 TL'ye kadar gerilediğini, ancak kur artışıyla maliyetin bugün tekrar 2,30 TL'ye çıktığını belirtti. Yetkililer, 1 TL ile 5 TL'lik hatıra paraların maliyetinin de 2,30 TL olduğu bilgisini verdi.

Sadece 100 milyon adet basılan 5 TL'lik hatıra paraların alışverişte kullanılabileceği belirten yetkililer, vatandaşların sınırlı sayıdaki bu paraların önemli bir bölümünü hatıra olarak saklamak isteyeceği için bozuk para sorununu gidermeyeceğini ifade etti.