Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, MHRS randevularıyla ilgili yeni uygulamayı duyurdu.

Bakan Koca, Kurban Bayramı'dan sonra muayenelerde olduğu gibi tetkiklerle ilgili de onaylı randevu sisteminin devreye gireceğini belirtti.

Tetkiklerde 'onaylı' dönem

Tetkiklerle ilgili de onaylı döneme geçme hazırlığına girdiğini ifade eden Bakan Koca, "Zannediyorum yine bayramdan sonra peyderpey tetkiklerle ilgili de randevulu onay sisteminde olduğu gibi bir gün önceden aranarak bir onay sistemi devreye girecek. Özellikle tetkiklerle ilgili hem insan kaynağı boyutuyla hem fiziki şartlar hem de teknik altyapıların yer yer tamamlanarak daha erken dönemde tetkiklerin sonuçlandırılmasını hedeflemiş oluyoruz." dedi.

Hangi tetkiklerde onay gerekli?

Bakan Koca, "MR, tomografi, kolonoskopi gibi hatta ameliyatlar dahil olmak üzere bizim randevu verdiğimiz bütün tetkiklerle veya müdahalelerle ilgili onay sistemi devreye alınacak. İlgili tetkik veya müdahaleye vatandaşımız bir sonraki gün gelmeme durumu söz konusuysa bir başka vatandaşımızı erken dönemde çağırarak o müdahale veya tetkiki yapma imkanı sağlamış olacağız. Dolayısıyla bütün randevu verdiğimiz alanlar için bunu gündeme almak istiyoruz" dedi.

Saadet Partisi'nden D-8 mesajı: Bir olursak zulme engel oluruz Saadet Partisi'nden D-8 mesajı: Bir olursak zulme engel oluruz

Ayrıca sokak hayvanları ile ilgili olarak da Bakan Koca, 'Bir tedbir alınması gerektiği kuduz vakalarının artışından da belli. Peki tedbir ötenazi mi olmalı? Açıkçası insani olarak gönlüm ötenaziden taraf değil' dedi.