İstanbul Finans Merkezi’ndeki "İklim Ekonomisi-Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi"nde konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten küreselcilerin bir projesi olarak dünyaya dayatılan karbon salınımının ayak izinin vergilendirilmesi gerektiğini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklaması şöyle:

"Kuraklık riski artıyor"

Bakan Şimşek, Türkiye'de uygulanan sürdürülebilir ekonomiye dair gelişmeleri aktardığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

Eğer 2050’ye kadar ortalama sıcaklık 3,2 derece artarsa, dünya bu haliyle güçlü bir tepki vermezse bu durumda küresel GSYH baz senaryoya göre yaklaşık 5’te 1 daha düşük olacak. Ve açlık riski de 5’te 1 oranda yükselecek. Kuraklık riski artıyor. Şu anda içinde Türkiye’nin de olduğu 129 ülke bugünkü haliyle ciddi bir şekilde kuraklık riskiyle karşı karşıya kalacak.

TÜİK duyurdu: Mayıs'ta yabancılara 2 bin 64 konut satıldı TÜİK duyurdu: Mayıs'ta yabancılara 2 bin 64 konut satıldı

"Mevzuat düzenlemesine gidilmesi gerekiyor"

Ne yapılabilir bu saatten sonra? Bütün ülkelerin mevzuat düzenlemesine gitmesi gerekiyor. Ortaya koydukları vaatler, hedeflere varmak için gerçekten bağlayıcı mevzuata ihtiyaç var. Farkındalık eğitimleri çok kritik olacak. AR-GE yatırımları, iklim değişikliğini nasıl yaşayacağız? Evet, bu çok kritik bir alan. Bu alana ciddi bir şekilde bir AR-GE yatırımı, harcaması gerekiyor.

"Karbon salınımının, ayak izinin vergilendirilmesi gerekiyor"

Fosil yakıt sübvansiyonlarının azaltılması ve tamamen kaldırılması gerekiyor. Bu bahsettiğim bütün dünya için geçerli olan hususlar. Karbon salınımının, ayak izinin vergilendirilmesi gerekiyor. Dolayısıyla ciddi bir çaba gerekiyor.

Karbon ayak izini azalmak ve daha çok yenilenebilir enerjiye dönülmesi gerekiyor. Ulaşım alanında elektrifikasyonu tamamlanmış araçların kullanılması gerekecek. İnşaat alanında verimli yeşil binalar yapılmalı.

Editör: Melisa Aykaç