İktidarın Meclis’e sunmayı planladığı 9. Yargı Paketi, “etki ajanlığı” başlığı altında getirilen düzenlemelerle büyük tartışmalara yol açmıştı.

TBMM'de parlamento muhabirleri ile kahvaltıda bir araya gelen CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, AK Parti grubu ile yapılan görüşmelerde "etki ajanlığı" yasa tasarısına ilişkin kendilerine söz verildiğini belirtti.

Meclis'e getirilmek istenen 9. Yargı Paketi’ndeki, “etki ajanlığı” maddesinin çıkarılacağını belirten Emir, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair düzenlenen 6284 Sayılı Yasa'nın 'Zorlama hapis' maddesinin pakette yer almayacağını söyledi.

Emir, şu şekilde konuştu:

“Bu taslağın MHP kanadı tarafından kimi maddelerin hazırlandığı yönünde de bilgiler var. Bu taslağın içinde kabul edemeyeceğimiz kimi hükümler var, bunların başında da 'Etki Ajanlığı' maddesi geliyordu. Etki Ajanlığı, sınırları belli olmayan, öngörülebilir olmayan bir madde olarak karşımıza çıkmıştı ve bunun savcılara bir maymuncuk olarak verildiği ve savcıların kimi zaman istediklerinde istedikleri kapıyı onunla açabilecekleri, istediklerini yargılayabilecekleri, tutuklayabilecekleri, 'sen devletin aleyhine çalışıyorsun' diyecek bir alan yaratıyordu.

"Etki ajanlığı yer almayacak"

Babacan ve Özel bir araya geldi: Suriye ile normalleşme muhalefette de olmalı Babacan ve Özel bir araya geldi: Suriye ile normalleşme muhalefette de olmalı

Hukuk devletinde böylesine öngörülemez ceza maddeleri olamaz. Ceza maddeleri kesin, açık, öngörülebilir ve sınırlarının belli olması gerekiyor. Türkiye’yi kaotik bir ortama sokmak için kullanılabileceği yönünde kaygılarımız vardı. Geldiğimiz noktada, 9. yargı paketinde bu maddenin yer almayacağı sözü verildi.

6284 Sayılı Yasa’nın en önemli maddelerinden biri olan, 'zorlama hapsinin' kaldırılacağı, kadınların haklarında geriye gidiş olacağı kaygısı da vardı. O konunun da yer almayacağı sözü verildi. Biz bu gelişmeden memnunuz.''

"Niyetimiz temmuz sonuna kadar kimi yasaların çıkması"

9. Yargı Paketi'nin ne zaman Meclis'e getirileceğine ilişkin bir soru üzerine Emir, "Tek tek hangi yasaların geleceğini bilemiyoruz ama şu ana kadar ki kadar Meclis'in Temmuz sonuna kadar çalışacağı şeklinde, bizim niyetimiz Temmuz sonuna kadar çıkması beklenen kimi yasaların çıkmasıdır. Özellikle çalışanların şartlarının düzeltilmesi ve kimi zamların düzenlenmesi konusunda biz de destek veriyoruz" yanıtını verdi.