Orzaks İlaç, 26 Kasım Demir Eksikliği Günü dolayısıyla anemiye (kansızlık) neden olan demir eksikliğine dikkat çekti. Orzaks İlaç’tan yapılan açıklamada, Türkiye’de her 10 kişiden 6’sının günlük yeterli demir miktarını alamadığı belirtildi. 

Orzaks İlaç, 26 Kasım Demir Eksikliği Günü’ne dolayısıyla bugün yaptığı yazılı açıklamada, demir eksikliğinin, psikolojik ve fiziksel gelişim, davranış ve iş performansı üzerindeki etkisi göz önüne alındığında halk sağlığı açısından ciddi öneme sahip bir sorun olduğunu vurguladı. Açıklamada şunlar kaydedildi: 

“İnsan ve toplum sağlığı için bu eksikliğin erken teşhisi oldukça önemlidir. Demir seviyelerinin takip edilmesi ve sağlık profesyonellerinin önerisiyle demir takviyesi alınması gerektiği belirtilmektedir. Orzaks İlaç bünyesinde yer alan Ocean Microfer ailesi, mikroenkapsülasyon teknolojisi ile üretilmiş demir kaynağı içeren günlük demir ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilmiş bir takviye edici gıdadır. 

HAMİLE KADINLARIN YÜZDE 40'INI VE ÇOCUKLARIN YÜZDE 42'SİNİ ETKİLİYOR 

Dünya çapında beslenme yetersizliği kaynaklı en sık görülen belirtilerden demir eksikliğine yakından bakalım: 

Demir eksikliği, aynı zamanda dünyada en sık görülen anemi (kansızlık) nedenidir. Hamile kadınların yüzde 40'ını ve çocukların yüzde 42'sini etkilemektedir. 

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya çapındaki yaklaşık 810 milyon kişide demir eksikliği anemisi olduğunu belirtmektedir. 

Türkiye’de her 10 kişiden 6’sı günlük yeterli demir miktarını alamamaktadır. 

Demir seviyelerinizi ölçtürmeyi ve sağlık profesyonellerinin önerdiği şekilde demir takviyenizi almayı unutmayın.”