Husiler ABD'nin uçak gemisini vurduklarını duyurdu

Yemen'de İran destekli Husiler, Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde bir gemi ile ABD'ye ait bir uçak gemisini balistik ve seyir füzeleriyle vurduklarını açıkladı. Husilerin Askeri Sözcü Yahya Seri, Gazze'deki savaş son bulana ve abluka kalkıncaya kadar askeri operasyonlara devam edeceklerini söyledi. ABD tarafından yapılan açıklamada ise saldırının başarılı olmadığı belirtildi.

Yemen'deki Husiler, son zamanlarda açıkladıkları bir dizi operasyonla dikkat çekti. Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde bulunan bir gemiyi balistik füzelerle hedef aldıklarını ve ABD'ye ait USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisini de benzer şekilde hedef aldıklarını duyurdular. Öte yandan ABD tarafından yapılan açıklamada saldırının başarılı olmadığı ifade edildi.

Husilerin bu saldırıları, Filistin'e destek ve ABD ile İngiltere'nin Yemen'e yönelik askeri müdahalelerine karşı bir tepki olarak açıklandı.

Husilerin Askeri Sözcü Yahya Seri, televizyonda yayınlanan konuşmasında, mazlum Filistin halkına destek olmak ve ABD ile İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarına karşılık vermek için Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde 2 'askeri operasyon' düzenlediklerini belirtti.

Seri, ilk "operasyonda" Umman Denizi'nde "Transworld navigator" isimli bir geminin balistik füzelerle tam isabet hedef alındığını kaydetti. Seri, söz konusu geminin maliki olan şirketin, "işgal altındaki Filistin limanlarına giriş yasağını" (Husilerin ilan ettiği yasak) ihlal etmesi nedeniyle hedef alındığını aktardı.

Husilerin sözcüsü Seri, Kızıldeniz'de de ABD uçak gemisi Eisenhower'ın balistik ve seyir füzeleriyle hedef alındığını dile getirdi.

'GERİ ÇEKİLMEYECEĞİZ'

Orta Doğu yeniden karışıyor: İsrail ve Hizbullah yeni bir savaşın kapılarını araladı! Orta Doğu yeniden karışıyor: İsrail ve Hizbullah yeni bir savaşın kapılarını araladı!

Gazze'deki savaş son bulana ve abluka kalkıncaya kadar askeri operasyonlara devam edeceklerini kaydeden Seri, ABD ile İngiltere'nin saldırılarına yanıt olarak Kızıldeniz ve Umman Denizi'nde düşman yabancı savaş gemilerini hedef almaktan da çekinmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Husilerden daha önce yapılan açıklamada, ABD ve İngiltere'nin, batıdaki Hudeyde vilayetine 4 hava saldırısı düzenlediği duyurulmuştu.

ABD: 'BAŞARILI SALDIRI' İDDİASI DOĞRU DEĞİL

ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM), Husilerin "USS Dwight D. Eisenhower" uçak gemisine yönelik "başarılı bir saldırı" gerçekleştirdiği iddiasının gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Açıklamada, son 24 saatte ABD'nin Kızıldeniz'de İran destekli Husilere ait 3 insansız suüstü aracını imha ettiği bildirildi.

CENTCOM, konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, son 24 saatte ABD'nin Kızıldeniz'de İran destekli Husilere ait 3 insansız suüstü aracını imha ettiği bildirildi.

Söz konusu araçların doğrudan ABD güçleri ve bölgedeki gemilere tehdit teşkil ettiği belirtilen açıklamada, ABD'nin, seyrüsefer serbestisini korumak ve uluslararası suları ABD Donanması gemileri ve ticari gemileri için daha güvenli hale getirmek amacıyla bu adımı attığı savunuldu

Açıklamada, Husilerin, Yemen'de kontrol ettiği bölgeden Aden Körfezi'ne 3 anti balistik füze attığı, ciddi bir hasar ve yaralanan olmadığı ifade edildi.

"Husi güçlerinin USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisine yönelik başarılı bir saldırı gerçekleştirdiğine ilişkin iddialar doğru değil." denilen açıklamada, Husilerin Gazze'deki Filistinlileri temsil ettiklerini belirttikleri, ancak masum insanların hayatlarını tehlikeye attıkları savunuldu.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), USS Dwight D. Eisenhower uçak gemisinin görev bölgesinden ayrılarak ABD'ye dönüş yolculuğuna geçtiğini bildirmişti.

Pentagon, 6 Aralık'ta Yemen'deki Husi güçlerinin Kızıldeniz'deki ticari gemilere yönelik saldırılarına karşı uluslararası "Deniz Görev Gücü" kurulması için görüşmeler yaptıklarını belirtmiş, 18 Aralık'ta da "Refah Muhafızı Operasyonu" adında çok uluslu bir misyonun oluşturulduğunu duyurmuştu.