Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen İstanbul Dijital Sanat Festivali, 2-5 Mayıs'ta AKM'de gerçekleştirilecek.

Müziğe kattığı yeniliklerle dünya çapında tanınan ödüllü sanatçı Jarre, sanatçı Hsin-Chien Huang ile yaptığı eserde VR (sanal gerçeklik) performansını yansıtacak.

"Search Reality" (Gerçekliği Ara) temasıyla ünlü sanatçıları buluşturacak festival, işitsel ve görsel performansların yanı sıra çeşitli konularda panel ve atölyelere de ev sahipliği yapacak.

Pasha Bank ana sponsorluğunda, Mezo Dijital tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen festivalin küratörlüğünü Rahim Ünlü, Julie Walsh, Samed Karagöz, Niyazi Erdoğan ve yapay zeka Avind üstleniyor.

19 Resize 1

Dijital Sanat Festivali İstanbul Oluşumu Nedir?

Dijitalleşmenin yaşamın her alanına yayıldığı ve toplumun gelişen teknolojilerle ilişkisinin geri dönülmez bir şekilde arttığı güncel dönüşüm sürecinde sanata ve bu dönüşümün dijital sanat üzerindeki etkilerini sunmaya odaklanan festival akademisyen, dijital dönüşüm uzmanı ve girişimci Dr. Nabat Garakhanova öncülüğünde 2020 yılında kurulmuştur. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla hazırlanan dijital sanat festivali Mezo Dijital’in yürütücülüğünde gerçekleştirilmektedir.

Teknoloji ile üretilen sanat eserlerine yer açma, bu eserlerinin görünürlüğünü arttırma ve sanatın geçirdiği dönüşümün gereklerine uygun sergiler düzenleme hedefleriyle yola çıkan festival Türkiye’nin ve İstanbul’un sadece dijital sanat eserlerine yer veren ve hâlihazırda devam eden ilk festivalidir. Festivalin kavramsal çerçevesi ve festival sanatçıları her sene farklı bir küratöryel ekip tarafından belirlenmektedir. Festival kapsamında, her yıl farklı bir tarihi İstanbul yapısı yeni medya sanatçılarının bilim, sanat ve teknoloji kesişiminde ürettiği işlere ev sahipliği yapmaktadır.

Bayram haftası kültür ve sanat etkinleri Bayram haftası kültür ve sanat etkinleri

6 Resize 1

2020 yılında bağlantı_aranıyor teması ile düzenlenecek ilk festival sergisi pandemi döneminde iptal edilmiş, 2021 Yerebatan Bindirdirek Sarnıcı’nda Dalınç temasıyla ilk festivalini gerçekleştirmiştir. 3-12 Haziran 2022 tarihleri arasında ise Fişekhane’de İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin 2. edisyonu Türkiye’nin ilk yapay zekâ küratörü eşliğinde gerçekleştirildi. 2-5 Haziran 2023 tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezi’nde İstanbul Dijital Sanat Festivali’nin 3. Edisyonu gerçekleştirildi. 2-5 Mayıs 2024 tarihleri arasında ise yine Atatürk Kültür Merkezi İstanbul’da 4. Edisyonuyla ziyaretçileri bekliyor.