İzmir'in Torbalı ilçesinde 30 Haziran'da meydana gelen ve 5 kişinin ölümüne, 63 kişinin yaralanmasına neden olan patlamanın detayları gün yüzüne çıktı. Olayla ilgili Torbalı Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında edinilen bilgilere göre, tüpü değiştiren M.K.'nin yetki belgesi olmadığı tespit edildi.

Ruhsatsız diye şikayet edilmiş

Patlamanın yaşandığı lokantanın geçtiğimiz yıl ağustos ayında, tutuklanan iş yeri sahibi G.K. ve oğlu tarafından açıldığı belirlendi. Kadın, oğlunun 4 ay sonra başka bir işe girmesi nedeniyle lokantayı tek başına işletmeye devam etti.

İşletme hakkında mayıs ayında "ruhsatsız" olduğuna dair şikayet yapıldığı ancak işletmenin ruhsat başvurusunun bulunduğu ve belediyenin başvuruyu değerlendirme aşamasında olduğu bilgisine ulaşıldı.

Tüpü değiştiren kişinin yetki belgesi yok

Patlamadan bir gün önce tüpü değiştiren M.K.'nin ifadesinde, Tobalı'da yıllardır bu işi yaptığını ve gaz kaçağını kontrol ettiğini söylediği belirtildi. Ancak M.K.'nin tüp değiştirme konusunda yetki belgesinin olmadığı ifade edildi. İş yeri sahibi G.K.'nin ifadesinde, tüpün cumartesi öğleden sonra değiştirildiği ve lokantanın gece 02.00'ye kadar açık olduğu bilgisi yer aldı.

Sızan gaz 12 saat lokantada birikti

Soruşturma kapsamında yapılan ilk değerlendirmeler, lokantanın tüp takıldıktan sonra 12 saat daha hizmet verdiği, tüpten sızan gazın kepenkle kapalı olan iş yerine dolduğu ve patlamanın bu nedenle meydana geldiği yönünde.

Olayla ilgili hazırlanacak bilirkişi raporunda, lokantada gaz açma ve kapatmaya ilişkin alarm sisteminin olup olmadığı, tüpün kapalı alanda bulunup bulunmadığı, havalandırmanın yeterli olup olmadığı ve işletmede sanayi tipi tüpün kullanılmasının uygunluğu gibi hususlar araştırılacak.

Emeklilere fark ödemesi yapılacak tarih belli oldu Emeklilere fark ödemesi yapılacak tarih belli oldu

Kepenk insanların üzerine savruldu

Patlamanın yaşanmasıyla iş yeri kepenginin de lokantanın önünden geçen insanların üzerine savrulduğu vurgulandı. Soruşturma kapsamında tutuklanan iş yeri sahibi G.K. ve tüp değiştiren M.K.'nin herhangi bir suç kaydının olmadığı anlaşıldı.

NE OLMUŞTU?

30 Haziran'da İzmir'in Torbalı ilçesi Ayrancılar Mahallesi Barış Manço Caddesi'ndeki iş yerinde patlama meydana gelmiş, 5 kişi hayatını kaybetmiş, 63 kişi yaralanmıştı. Soruşturma kapsamında iş yeri sahibi G.K. ile patlamadan bir gün önce tüpü değiştirdiği belirlenen M.K. tutuklanmıştı.