Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Öğretmen Meslek Kanunu Taslağı ile eğitim sisteminde köklü bir değişime imza atıyor. Bu kapsamda kurulan Milli Eğitim Akademisi, öğretmen atama süreçlerinde yepyeni bir sisteme geçişin önünü açıyor.

Yeni sistem hakkında ilk bilgiler kamuoyu ile paylaşılmaya başlanırken, öğretmen atamaları, artık bu güncellenmiş sistem üzerinden gerçekleştirilecek ve böylece adayların ihtiyaç duyulan alanlara daha sistematik bir şekilde yönlendirilmesi sağlanacak.

KPSS puanları kritik rol oynayacak!

MEB duyurdu: LGS soruları ve cevap kitapçıkları yayımlandı (LGS 2024 sözel-sayısal soru ve cevap ekranı) MEB duyurdu: LGS soruları ve cevap kitapçıkları yayımlandı (LGS 2024 sözel-sayısal soru ve cevap ekranı)

Milli Eğitim Akademisi'ne kabul için KPSS puanlarına tabi olacak olan öğretmen adayları, KPSS'den aldıkları yüksek puanlarla Akademi'ye girmeye hak kazanacaklar.

Kontenjan sayısı MEB tarafından belirlenecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nın öncülüğünde, 20 il merkezinde Milli Eğitim Akademileri kurulacak.

Her bir akademi için kontenjanlar, bakanlık tarafından belirlenecek ve öğrenci alımları, branş bazında belirlenen bu kontenjanlara göre gerçekleştirilecek.

Her bir dönem 10 hafta sürecek!

Milli Eğitim Akademisi'nde öğretmen adaylarının eğitim süreleri de netleşti.

Buna göre, tüm öğretmen adayları minimum bir yıl akademide eğitim alacaklar.

Eğitim Fakültesi mezunları üç, diğer fakülte mezunları ise dört dönem sürecek eğitim programlarına katılacaklar, her bir dönem 10 hafta sürecek.

İki notun ortalaması alınacak!

Başarılı adaylar, akademide teorik ve uygulamalı derslerden oluşan bir eğitim programına tabi tutulacaklar.

Teorik derslerdeki başarı, sınavlar ile ölçülecek. Uygulamalı derslerde ise danışman öğretmenler tarafından değerlendirme yapılacak ve bu değerlendirmeler de geçerli sayılacak. Her iki değerlendirmenin ortalaması alınarak adayların başarısı belirlenecek.

Adayların atamaları nasıl olacak?

MEB tarafından atamaları yapılacak olan başarılı adaylar, sözleşmeli öğretmen olarak göreve başlayacak. 3 yıl boyunca sözleşmeli olarak çalışan öğretmenler, kadroya geçiş hakkı kazanacak.

Başarısız olan adaylar ise atanamayacak ve sonraki yıl yeniden KPSS puanlarına göre akademiye kabul için başvurabilecekler.

Akademide eğitim görecek olan öğretmen adaylarına her ay 23 bin TL ödeme yapılacak.

Editör: Melisa Aykaç