Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ortaokul öğrencilerine yönelik karnelerde devrim niteliğinde bir değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Daha önce sadece ders ve davranış notlarını içeren karnelerin yerine, sosyal etkinliklere katılım durumunun da yer alacağı yeni tasarım karneler dağıtılacak.

Beş ana başlık altında değerlendirilecek

3 bin 500 okula yenilikçi sınıf kurulacak 3 bin 500 okula yenilikçi sınıf kurulacak

Bakanlık, 2023-2024 eğitim öğretim dönemi sonunda öğrencilere dağıtılmaya başlanacak bu yeni tasarım karnelerde, sadece akademik başarı değil, aynı zamanda sosyal etkinlikler de değerlendirilecek. Bu kapsamda, karnelerde okul içi ve okul dışında gerçekleştirilen sosyal etkinlikler, "bilimsel", "kültürel", "sanatsal", "sportif" etkinlikler ve "toplum hizmeti" olmak üzere 5 ana başlık altında değerlendirilecek.

Ö ğrencilerin sosyal etkinliklerinin değerlendirilmesi ise "katılım", "ürün ortaya koyma", "performans gösterme" ve "derece alma" olmak üzere 4 ana düzeyde gerçekleştirilecek. Ayrıca, öğrencilerin katıldığı etkinliklerin türüne göre "okul içi", "okullar arası", "ilçe geneli", "il geneli", "bölgesel", "ulusal" ve "uluslararası" olarak sınıflandırılacak.