Reform Enstitüsü'nün 'Bu pazar seçim olsa' anketinde çarpıcı sonuçlar: CHP birinciliği elden bırakmıyor

Erken seçim tartışmaları devam ederken Reform Enstitüsü, genel seçim anketinin sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. "31 Mart tablosu kalıcı mı?" anketinin sonuçlarına göre, bu pazar günü olası bir genel seçimde CHP ile AK Parti arasındaki oy farkı 4,4 puan oldu. CHP, yüzde 30 oy oranı ile birinciliği elden bırakmazken, AK Parti'nin oy oranı ise 25,6.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in 2026’da erken genel seçim yapılmasına yönelik çağrıları gündemdeki yerini korurken AK Parti kaynakları, "Normalde 2028 Mayıs ayında yapılması gereken seçimler bir yıl veya altı ay geriye çekilebilir” dedi.

Anket Chp 1

Reform Enstitüsü tarafından 6 bin 900 kişiyle "31 Mart tablosu kalıcı mı?" anketinin sonuçları kamuoyuyla paylaşıldı.

Ankete göre, "Bu pazar seçim olsa" katılımcıların yüzde 30'u CHP'ye, yüzde 25,6'sı AK Parti'ye, yüzde 6,2'si DEM Parti'ye ve yüzde 5,1'i ise MHP'ye oy vereceğini belirtti.

Babacan'dan 'ekonomi' eleştirisi: 10 kişiyle 2 yılda düzeltirim Babacan'dan 'ekonomi' eleştirisi: 10 kişiyle 2 yılda düzeltirim

Anket verilerine göre; CHP muhalefetin müttefiksiz ittifak partisi haline gelirken, Cumhur İttifakı'nda düşüşün sürdüğü ancak iktidar olmaya devam ettiği belirtildi.

Anket Chp 2

Özel'den erken seçim açıklaması: 360 milletvekilim olsa ben gereğini yaparım      Özel'den erken seçim açıklaması: 360 milletvekilim olsa ben gereğini yaparım

Ankete ilişkin değerlendirmede, 31 Mart sonuçlarının kalıcı olmaya aday göründüğü ifade edildi. Sonuçlara göre CHP, seçmenini en çok koruyan ve dışarıdan oy toplayan parti olurken, MHP seçmenlerinin yüzde 60'nı kaybetmiş görünüyor.