Saadet Partisi İl Başkanı Haşim Asnuk, “26-29 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da ‘Adıyaman Tanıtım Günleri’  yapılacakmış. Bu organizasyonu yapan arkadaşların samimiyetlerine şüphe etmek istemiyoruz.  Daha önceki yıllarda da yine tanıtım günleri yapıldı; içerikleri, faydaları epeyce tartışıldı.  Bazen siyasi partilerin meydan gösterilerine sahne olsa da Adıyaman’ın tanıtımına katkı sağladığına inandığımız için destekledik. 6 Şubat gibi bir kıyameti yaşamış,  bırakın normalleşmeyi, depremin üzerinden yaklaşık 8 aylık bir zaman geçtiği halde hala enkazlarının ciddi bir kısmının kaldırılmadığı, evlerden ağıtların dinmediği, on binlerce kişinin 21 m2’lik konteynerlarda yaşamını sürdürmeye çalıştığı, bir o kadarının da başını sokacak bir konteyner beklediği şehrin tanıtım günleri yapılacak İstanbul’da. Adıyaman’dan binası olmayan belediye ve diğer resmi kurumlar burada bütün işlerini halletmiş gibi personelinin bir kısmını, bürokratları, sanatçıları, gazetecileri, birkaç esnafı alacak buradan İstanbul’a taşıyacak ve güya enerjisini oradan Adıyaman’ın tanıtımına harcayacak. İyi de hangi Adıyaman? Ortada tanıtacağınız bir Adıyaman kaldı mı? Suyu ile övdüğümüz Adıyaman’ın suyunun içilip içilmediğini bilmiyoruz. Güzelim çarşımızda ağır hasarlı binalar daha yeni yeni yıkılıyor. Tozdan, topraktan esnaf işyerini açamıyor. Düzgün kaldırılmayan enkazlar, resmi ağızlardan yapılan uyarılara rağmen şehrin göbeğinde yıkım şirketleri enkaz kaldırmak yerine demir ayrıştırma derdinde. Şehirde insanlar zehirli tozları soluyor kimsenin müdahalesi yok. Yanlışlar görmezden geliniyor insan sağlığı hiçe sayılıyor.” dedi.

BPP lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken asgari ücret ve ittifak açıklaması BPP lideri Mustafa Destici'den dikkat çeken asgari ücret ve ittifak açıklaması

Hastanenin ihtiyaca cevap vermediğini de söyleyen Asnuk, “Adıyaman’da ayakta kalan tek hastane 400 yataklı o da ihtiyaçlara cevap veremiyor. Adıyaman Üniversitesi yerleşkesinde birçok hasarlı bina var yüz yüze eğitim yapılamıyor.  Yine MEB'e bağlı birçok hasarlı okul var, birçoğu ikili öğretime geçti. Yine birçok iş yeri yıkıldı, insanlar bir anda evlerini, iş yerlerini kaybettiler onlara yönelik ciddi bir iyileştirme yok. Şehir ekonomik anlamda gittikçe eriyor. İş adamı, esnafı, teknik elemanı bu şehri terk etmek zorunda kalıyor. Tanıtım günlerinin içeriğini değiştirseniz de içinden davulu zurnayı eğlenceyi kaldırsanız da bir enkaza dönmüş şehrimizin neyini tanıtacaksınız? Depremde ağır hasar aldığımızı iki-üç gün daha devlete anlatamadığımız, devlet yardımlarında depremden en az etkilenen illerle bir tutulduğumuz, ulusal medyada bu zorlu süreçte görülmediğimiz Adıyaman’ımızı gücümüz yetiyorsa önce onlara anlatmamız lazım. Adıyaman’ı Adıyaman’ da tanıtalım. Uzakta olana meramımız gitmiyor. Enkaza dönmüş 500 yıllık Ulu Camimizi, yıkılan ve hasar gören nice tarihi camilerimizi, Tuz Hanı’nı, yıkımlardan dolayı nerde olduğumuzu şaşırdığımız caddelerimizi,  etrafında iş yeri ve evlerin kalmadığı Atatürk Bulvarını, yarısı enkaz Harıkçı Caddesini, Alitaşı’nı gösterelim herkese.” dedi.

Asnuk, “Özetle; Adıyaman’da böyle devasa sorunlar dururken biz Saadet Partisi olarak Adıyaman'ın yerinden tanıtılmasının daha uygun ve mantıklı olacağına inanıyoruz. Gücü olan konteyner sağlasın dışarda kalan kiracılara, birlik olalım yeni iş yerleri, çarşılar kuralım,  iş yerini kaybetmiş esnafa. Önce güzel bir Adıyaman inşa edelim, sonra onu tanıtalım. Biz Saadet Partisi olarak Adıyaman’da misafirlerimiz ağırlamaktan kendilerine Adıyaman’ımızın yeniden inşası ile ilgili rapor sunmaktan memnuniyet duyarız.” dedi.

Kaynak: Günebakış Gazetesi