CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara’nın en merkezi yerlerinden Çukurambar’da 30 Aralık 2022'de uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in eşi Ayşe Ateş ile görüştü.

Ayşe Ateş, yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Ayşe Ateş, iddianamede MHP’ye işaret edilen bazı isimlerin yer almadığının altını çizerek “İsimler ifademde yer almıyor. İçi boş, basit cinayet, alacak verecek kavgası gibi bize servis edilen iddianameye var olanları eklememişler. Gücümün yettiği kadar mücadele vermeye devam edeceğim” dedi.

Ateş, Özel ile görüşmesine ilişkin de “Davanın takipçisi olacağını, her anlamda; hukuki anlamda da siyasi anlamda da sosyal anlamda da manevi anlamda da arkamızda olduğunu, bize destek vereceğini kendisi dile getirdi” ifadelerini kullandı.Ayşe Ateş Özgür Özel

‘Erdoğan’a seslendim hala net bir görüşme tarihi yok’

1,5 yılın sonunda hazırlanan iddianamede yer almayan isimleri gizlilik kararı kalktıktan sonra açıklayacağını belirten Ayşe Ateş, “Her şey ortadaydı, ülke iç karışıklığa gidebilirdi. Mücadelemin karşılığı bu olmamalıydı. Cinayetin failleri eninde sonunda hesap verecek ve yargılanacaklar. Yanımızdaki siyasetçilerle yol yürüyeceğiz” açıklamasında bulundu.

Ateş son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendiğini belirterek henüz bir görüşme tarihi olmadığı ve net bir durumun olmadığını aktardı.

Ayşe Ateş, ''İktidardan herhangi bir destek görebiliyor musunuz” sorusuna, ''Bekliyorum. Seslendim ve bir cevap bekliyorum, kendisinden hala. İnşallah çağıracağını düşünüyorum. Bekliyoruz. ‘zaman var’ dediler. Henüz net bir şey yok" yanıtını verdi.

Naci Görür'den 3 ilçeye uyarı: Hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın Naci Görür'den 3 ilçeye uyarı: Hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın

'Bu iddianame ya geri çevrilecek ya da biz yeniden yazdıracağız'

Ateş, şöyle konuştu:

''Benim ifademde de siyasi isimler vardı. Benim ifadem iddianamede yok. Başka ifade veren arkadaşların ifadeleri de aynı şekilde iddianameye eklenmemiş. İçi boş, uç uca eklenmiş sanki çok basit bir cinayet, alacak-verecek kavgası gibi bize servis edilen bir iddianame var ortada. İddianame bile diyemeyeceğim, böyle bir iddianame olmaz çünkü. Bu iddianame ya geri çevirilecek ya da biz bu iddianameyi yeniden yazdıracağız. Vereceğimiz dilekçelerle, sunacağımız delillerle...

Çünkü var olan şeyleri bile eklememişler, koymamışlar. Bugüne kadar umutla bekledik. Hukukun işleyeceğini, devletimizin bu işi çözeceğine ama maalesef umutlarımız burada tükendi diyebilirim. Mücadele vermeye devam edeceğim. Nereye, ne kadar gücüm yeterse, gücüm yettiği kadar. Hiç kimsenin bundan şüphesi olmasın. Kimsenin de yanına kalmayacak."

'Gizlilik kararı kalktıktan sonra ifademi basınla paylaşacağım'

Ateş, siyasi destekçilerin isimlerinin sorulması üzerine, ''Gizlilik kararı kalktıktan sonra ifademi basınla paylaşacağım. Orada göreceksiniz. O sebeple şimdi bu isimleri zikretmek istemiyorum'' ifadelerini kullandı.

'Özgür Özel, her anlamda bize destek vereceğini söyledi'

Ateş, Özel ile görüşmesine ilişkin olarak da şunları söyledi:

''Özellikle bunu rica etmek için geldim kendisinden. Durumu daha detaylı bir şekilde onunla görüştüm. Kendisi de sağ olsun bize, uzun bir vakit ayırdı. Çok ilgilendi. Çok teşekkür ediyorum sizin huzurunuzda kendisine. Davanın takipçisi olacağını, her anlamda; hukuki anlamda da siyasi anlamda da sosyal anlamda da manevi anlamda da arkamızda olduğunu, bize destek vereceğini kendisi dile getirdi. Teşekkürlerimizi ileterek yanından ayrıldık.''

'Acımı kenara bıraktım ama karşılığı bu olmamalıydı

Ateş, bundan sonraki sürece ilişkin şöyle konuştu:

''Zor bir süreç var. Onu görüyorum. Çok zor, yorucu. Ama sonuç elde edene kadar, nereye kadar giderse... Biz devletini seven insanlarız. Devletimi düşünerek bugüne kadar ben hep sağduyulu davrandım. Acımı bir kenara bıraktım. Çünkü gayet her şey ortadaydı. Ve ülke belki bir iç karışıklığa gidebilirdi. Ben bunun önüne geçmek için acımı bir kenara bırakarak, gerçekten büyük bir mücadele de verdim aynı zamanda.

Ama benim verdiğim özverili mücadelenin karşılığı bu olmamalıydı. Hiçbir şekilde karşılığını alamadım. Ama bu cinayetin failleri önünde sonunda hesap verecek, yargılanacak, yargılanması için de yanımızda duran tüm siyasetçilerle birlikte, sosyal anlamda da diğer anlamda kim varsa yanımızda onlarla birlikte bu yolu yürüyeceğiz." (ANKA)