Erdoğan tasarruf talimatı vermişti: 'Tarım Bakanı Yumaklı yangın uçağıyla Kıbrıs'a gitti' iddiası

CHP Grup Başkanvekili Başarır, düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı tasarruf tedbirlerinin sadece ezilen kesimi ilgilendirdiğini belirterek, Tarım Bakanı Yumaklı'nın bakanlığın 2016 yılında aldığı yangın uçağıyla Kıbrıs'a, Şanlıurfa'ya, Malatya'ya gittiğini söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, bugün TBMM'de basın toplantısı düzenledi. "Her hafta birini açıklayacağız dedik. "Jetgiller' yani bakangiller ailesine bugün yeni bir arkadaşımız daha katıldı." diyen Başarır, tasarruf tedbirlerinin sadece ezilen kesimi ilgilendirdiğini belirtti. Başarır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın bakanlığın 2016 yılında aldığı yangın uçağıyla Kıbrıs'a, Şanlıurfa'ya, Malatya'ya gittiğini belirtti.

Başarır'ın konuşması şöyle:

"Her hafta birini açıklayacağız dedik. 'Jetgiller' yani bakangiller ailesine yeni bir arkadaşımız daha katıldı bugün; Tarım Bakanımız. Bu arkadaş da orman yangınları için Tarım Bakanlığı’nın aldığı 2016'daki uçakla Kıbrıs'a, Şanlıurfa'ya, Malatya'ya gitmiş. Haftaya Jetgiller ailesine yeni arkadaşlarımız da katılacak, bunları açıklamaya devam edeceğiz. Emekli, işçi zaten istemeden tasarruf yapmak zorunda ama bu bakanlarımız ivedi olmayan özel ihtiyaçlarını devletin bu uçağıyla yürütüyor bunu da çıkıp açıklama yağıyor. Halkımızın takdirine bırakıyorum. Özür değil istifayı gerektiren bir durum. Türkiye bu bakangilleri unutmasın."

İYİ PARTİ'YE YANIT: BİZ HİÇBİR PARTİDEN MİLLETVEKİLİ TRANSFERİ YAPMIYORUZ

"Biz muhalefete muhalefet etmiyoruz. 31 Mart seçimlerinden önce de bunu söyledik. Biz hiçbir partiden milletvekili transferi yapmıyoruz. Bir çok partiden milletvekili, üyeler partimize üye olmak için başvuruyor bunu çok ciddi şekilde değerlendiriyoruz, hepsini de almıyoruz. Bizim bir sayıya, belli miktarda milletvekiline ihtiyacımız yok. Bir transfer değil istifa ediyor partilerinden. Genel Başkan bence durumu böyle değerlendirmeli. Meclis'in en büyük ikinci partisiyiz. Ama değer verdiğimiz, halkta karşılık gören her arkadaşımızın CHP'nin iktidar yürüyüşünde yer bulacağını söylemek isterim. "

Erdoğan'dan Osman Kavala açıklaması: Hukuk neyi emrediyorsa onu yerine getiririz Erdoğan'dan Osman Kavala açıklaması: Hukuk neyi emrediyorsa onu yerine getiririz

NE OLMUŞTU?

İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, grup toplantısında CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in milletvekili transferi üzerine yaptığı açıklamayı eleştirmişti.

Dervişoğlu "Bizi ilgilendiren asıl mesele milletvekili transferlerinin, Güneş Motel pazarlıklarını aratmayacak bir arsızlıkla ve siyasi ahlaktan nasiplenmemiş bir pervasızlıkla yapılmış olmasıdır. Bir de utanmadan mazeretlerini sıralıyorlar. Yok, yerel seçimlerde şu oldu. Yok, Bilecik’te şöyle böyle oldu türünden gerekçeler yaratarak, güya bir haklılık oluşturmaya çaba sarf ediyorlar. Utanın beyler utanın" demişti.

Editör: Yunus Tutkun