Dışişleri Bakanlığı, Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'nın, 8 Haziran 2024'te İstanbul'da gerçekleştirileceğini duyurdu.

Toplantıda Gazze'deki gelişmeler ele alınacak ve ikili görüşmeler yapılacak.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, İstanbul'da gerçekleşecek olan Olağanüstü D-8 Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı'na ilişkin Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'a bir mesaj gönderdi. 

Karamollaoğlu mesajında şunları dile getirdi:

Bismillahirrahmanirrahim.

Sayın Hakan FİDAN

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı

Öncelikle partimiz adına sizlere selam, sevgi ve muhabbetlerimi arz ediyorum.

15 Haziran 1997'de, merhum Liderimiz Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hocamızın Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı döneminde, kuruluş bildirisine birlikte imza atılarak, hayata geçirilen D-8 Teşkilatı, bugün artık 27'inci yılını doldurmaktadır. Zulüm düzeni yerine, yeni ve adil bir dünyanın kurulması gayesiyle atılan bu adımın önemi bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır. İslam aleminde ve yeryüzü üzerinde yaşananlar, bu birlikteliğin bir tercihten ziyade artık bir zorunluluk haline geldiğini göstermektedir.

1948'ten günümüze adım adım Filistin topraklarını işgal eden Siyonist rejim, 7 Ekim 2023'ten itibaren de başka bir aşamaya geçerek, tüm dünyanın gözü önünde Gazze'de soykırım uygulamaktadır. D-8 Teşkilatı üyesi ülkeleri olarak, bu soykırıma daha fazla seyirci kalamayız, kalmamalıyız. 57 İslam ülkesini ve dünya kamuoyunu harekete geçirmek ve bu zulme son vermek için D-8 Teşkilatı ve üye ülkelerin öncü bir rol üstlenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Saadet Partisi olarak, 8 Haziran'da İstanbul'da gerçekleştirilecek olan D-8 Dışişleri Bakanları Toplantısının bu şartlarda çok anlamlı ve önemli olduğu kanaatindeyiz. Ümidimiz, bu toplantıda somut ve caydırıcı kararların alınması ve ivedilikle uygulanmasıdır. İnsani yardım koridorunun açılması, Siyonist rejim ve yöneticileri hakkında uluslararası mahkemelerin aldığı kararların hemen uygulanması ve bu doğrultuda BM Barış Gücünün derhal bölgeye sevk edilmesi için gerekli girişimleri bizler başlatmalıyız. Nüfusumuz ve ekonomik hacmimizin bizlere sağladığı gücün farkına vararak, terör rejimi İsrail'e karşı ciddi ekonomik yaptırımları kararlılıkla uygulamalıyız. Ancak bunların hiçbirinin nihai çözüm olmayacağı da görülmektedir. Sadece Filistinli kardeşlerimizi değil, aslında tüm Müslümanları ve insanlığı hedef alan İsrail'in bu saldırganlığı durdurulmadığı müddetçe; sadece bölgemizin değil dünyanın huzur ve barışa kavuşması mümkün olmayacaktır. Bu sebeple, İsrail terör estirmeye devam ettiği sürece; hep birlikte müdahale etme kararı almamız elzem gözükmektedir.

Sayın Bakan; Müslümanlığımızın ve insanlığımızın sorumluluklarını yerine getirmek adına Filistinli mazlum kardeşlerimize kol kanat germek boynumuzun borcudur. Ve unutmamalıyız ki, bu zulmü bugün Gazze'de durduramazsak, yarın hepimiz için çok geç olacaktır! Zulme son vermek ve kötülüğü hüsrana uğratmak adına hep beraber bu taşın altına elimizi koyacağımıza, mazlum kardeşlerimizin imdadına koşacağımıza inanıyor; Cenab-ı Allah'tan size sağlık ve afiyet, vatanımıza ve milletimize huzur, refah ve esenlik diliyorum.

Saygılarımla.

Allah'a emanet olunuz.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU

Saadet Partisi'nden D-8 mesajı: Bir olursak zulme engel oluruz Saadet Partisi'nden D-8 mesajı: Bir olursak zulme engel oluruz

Saadet Partisi Genel Başkanı

Saadet Partisi, D-8'in Kuruluş Yıl Dönümü vesilesi ile 8 Haziran'da Çırağan Sarayı'nda yapacağı toplantının Dışişleri Bakanlığı'nın "Gazze konulu olağanüstü" toplantısı ile çakışması nedeniyle ertelendiğini duyurmuştu.