Çeşitli panel ve atölyelere ev sahipliği yapacak ''Uluslararası Müslüman Film Festivali'' program seçkisinde birçok ülkeden yapımlar izleyici karşısında olacak. 

Londra Müslüman Film Festivali Müdürü Sacid Varda bu sanat etkinliği ile müslüman sinemasının onurlandırılması ve genellikle anlatılmayan hikayeleri keşfetmeyi amaçladığını ifade etti. Varda, festivalin amacının medyada sıklıkla yer alan ‘İslam ‘ ve ‘Müslüman’ kelimelerinin olumsuz tasvirlerini yeniden tanımlama olarak değerlendirdi.

Varda, 11 Eylül olaylarından sonra dünya görüşünün büyük ölçüde değiştiğini ve günümüz sinemasında müslümanların teröristlerle eşanlamlı olarak tanıtıldığını ve Müslümanların adı anıldığında akla gelen ortak imajlardan biri olduğunu söyledi.

Sacid Varda yetenekleri ve sesleri desteklemek amacıyla İngiliz İslami Film Yardım Kuruluşu’nu kurmuş olup Müslüman Dünyasından filmlerinin film festivallerinin üst sahnelerinde görmenin nadir olduğunu dile getirdi.

Müslüman Film Festivali Müdürü “Bir sinema hayranı olarak bu etkinliği gerçekten heyecan verici buluyorum çünkü bu festival, Müslüman dünyasının her yerinden gelen kültürlerin ve hikayelerin canlı bir kutlaması olacak.” diye konuştu.

26929 1 Tereddut Cizgisi 1366X550

Dünya prömiyerini 80. Venedik Film Festivali'nde yapan Selman Nacar'ın ödüllü son filmi ''Tereddüt Çizgisi'' festivalde yer alan filmler arasında bulunuyor.

Kendine özgü stili ve kişiliği içinde toplumsal sorunları ele alan ressam: Nuri İyem Kendine özgü stili ve kişiliği içinde toplumsal sorunları ele alan ressam: Nuri İyem

Uluslararası Müslüman Film Festivali 30 Mayıs- 2 Haziran arasında Londra'daki Odeon West End^de sinemaseverlere kapılarını açacak.