Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İsmail Balık, son dönemde yaygın olarak görülen solunum yolu enfeksiyonlarına hakkında bilgileri paylaştı.

Kış mevsimi sonuna kadar solunum yolu enfeksiyonlarında her zaman artış yaşandığını ancak şu anda bir salgın durumunun söz konusu olmadığını belirten Balık, Özellikle okulların açılmasıyla birlikte solunum yolu virüslerinde artış başlar, sonrasında dalgalanmalarla mayıs ayına kadar devam eder." ifadesini kullandı.


"VİRÜS ENFEKSİYONLARDA BELİRGİN ARTIŞ VAR"
Son günlerde solunum yoluyla bulaşan bazı virüs enfeksiyonlarında belirgin bir artış olduğunu belirten Prof. Dr. Balık, "Bunlar içinde özellikle 'rhinovirüs' dediğimiz, nezle ve soğuk algınlığı yapan virüs ilk sırada geliyor. Ardından sırasıyla RSV , influenza ve Kovid-19'u görüyoruz." dedi.

Zatürre bulguları bulunmayan, sıradan soğuk algınlığı belirtileri gösteren kişilerin test yaptırmasına gerek olmadığını söyleyen Balık, zatürre bulgularında ise mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini vurguladı.


"RİSK GRUBUNDAKİ KİŞİLER MASKE TAKMALI"
Prof. Dr. İsmail Balık, solunum yolu virüslerinin benzer şekilde bulaştığının altını çizerek, "Bu nedenle hastalığın yaygın olduğu dönemlerde mecbur kalmadıkça "kalabalık ortamlardan uzak durarak virüs enfeksiyonlarından da kendimizi koruyabiliriz." dedi.

Hastalık belirtisi gösterenlere mümkün olduğunca kalabalık ortamlardan uzak durmayı öneren Balık, ayrıca risk grubundaki kişilere de bu dönemde kalabalık ortamda maske takmasını önerdi.

"SOĞUK ALGINLIĞI GEÇİRENLER ANTİBİYOTİK KULLANMAMALI"
Virüslerin doktorların önerdiği özgün ilaçlarla tedavi edildiğine vurgu yapan Balık, "Antibiyotikler, sadece bakterilerden kaynaklı enfeksiyonların tedavisinde etkilidir, yani virüsler üzerinde antibiyotiğin hiçbir etkisi yoktur. Dolayısıyla soğuk algınlığı geçirenlerin asla antibiyotik kullanmaması gerekiyor." uyarısında bulundu.
Balık, soğuk algınlığı geçirenlere hekimlerin önerdiği ilaçları kullanma, bol sıvı alımı, dengeli beslenme, sigara ve alkolden uzak durma önerilerinde bulundu.