İstanbul Sancaktepe'de 2 gündür kayıp olan 3 kardeşin cansız bedeni, Hilal Mahallesi Gülpembe Sokak'ta bir inşaatın su dolu temelinde bulundu. Olayla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.983215b605a14b6aeaa42cc9cb401daa

Sözcü’nün haberine göre, olayın, Sancaktepe Belediyesi ve İstanbul Valiliği işbirliği ile ortaklaşa inşa edilen Birlik Cemevi projesinin şantiyesinde meydana geldiği ortaya çıktı.

“İhmal var”

A Sınıf İş Güvenliği Uzmanı olan Sancaktepe Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi İlknur Ünlü, olay yerinde yaptığı gözlemleri Sözcü'ye anlattı. Ünlü şöyle konuştu: "Şantiyenin eğreti bir kapısı var, olaydan sonra kapattılar. Şantiyenin ışıklandırması yok, çevreleyen saclar kırılmış. Temele yağmurdan sonra su dolmuş günlerce çekilmemiş. Toprak kayması da oluşmuş ve kaymayı önleyecek korkuluklar da bulunmuyor. ‘İnşaat alanı girilemez' levhaları bulunmuyor. Güvenlik görevlisi yok. Burada güvenlik önlemleri noktasında büyük ihmal var. Olayın nasıl meydana geldiği Adli Tıp raporundan sonra ortaya çıkacak ancak ana işveren olan kurum ve kişiler ile alt yükleniciler güvenlik tedbirlerinden birinci derece sorumlular."

Temeli temmuz ayında atıldı85c9917b7b0c218134391570615cb0ff

İnşaatın temeli, 30 Temmuz 2023'te İstanbul Valisi Davut Gül, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz'ın katılımı ile gerçekleştirilmişti. Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü temel atma töreniyle ilgili sosyal medya hesabından “Görev süremizde verdiğimiz sözleri yerine getirmeye devam ediyoruz. İstanbul Valimiz Sn. @gul_davut, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcımız @OsmanBoyraz'ın katılımlarıyla Birlik Cemevi temel atma törenini gerçekleştirdik. Sancaktepe'mize hayırlı olsun” paylaşımında bulunmuştu.

Belediyeden açıklama: Tüm önlemleri almıştık

Meclis'te torba teklif mesaisi Meclis'te torba teklif mesaisi

Sancaktepe Belesiyesi sosyal medya hesabından olaya ilişkin bir açıklama yayınladı. Devam eden cemevi inşaatında gerekli tüm güvenlik önlemleri alındığını ifade eden belediye açıklamasında şunları kaydetti: Yukarıda bahsi geçen, yerleşim alanından uzak, meskun mahal dışında bir lokasyonda bulunan inşaat alanında, Cemevi projesi için çalışmalar devam etmekte olup, inşaatın etrafı tamamen kapatılmış, ilgili alanda gerekli tüm güvenlik önlemleri alınmıştır.