6 Şubat 2023'de meydana gelen Kahramanmaraş merkezli olduğu söylenen 7 büyüklüğündeki deprem, Türkiye tarihine acı bir biz bıraktı. Resmi rakamlara göre en az 50 bin 783 hayatını kaybetti. Depremlerin ardından büyüklüğü 6,7 Mw 'e kadar varan 40 binden fazla artçı sarsıntı gerçekleşti.

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis'i vuran ve büyük yıkımların yaşadığı depremlerde 85 milyon ‘asrın felaketi’nin acısını yüreğinde hissetti. O sabah Türkiye’nin uyandığı en acı günlerden biri oldu… 6 Şubat’taki yıkıcı depremin merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olarak kaydedildi. Ancak birçok uzman o dönemde depremin merkez üssünün Kahramanmaraş Pazarcık değil Gaziantep olduğunu belirtti. Tv5.com.tr’ye konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şener Üşümezsoy'da depremin merkez üssünün değiştirildiği doğruladı. 

Ortaya ise şimdilerde yeni bir iddia atıldı. 6 Şubat'ta meydana gelen yıkıcı depremin otoyol tüneli yapımı esnasında patlayacı kaynaklı meydana geldiği belirtildi.tasarımsuu.JPG (54)-14

Twitter (X)’da konuya ilişkin Hakikat Bilgisi Twitter hesabı, Tünel inşaatında patlama ile oluşan şok dalgasından kaynaklandığı iddia etti. 6 Şubat depreminin gerçek merkez üssü Gaziantep Sof Dağ’ı olduğu belirtilerek “Depremin tam merkezindeki dağ delinmiş ve otoyol tüneli yapılmış” dedi.