Sıcaklığıyla ünlü şehir Adana'da termometreler nisan ayında 39 dereceyi gösterdi. Portakal Çiçeği Karnavalı dolayısıyla yurt içi ve yurt dışından çok sayıda misafiri de ağırlayan kentte sıcaktan bunalan vatandaşlar parklarda ağaç gölgelerinde serinledi.

Sıcaktan bunalan bazı çocuklar parklardaki havuzlarda, yaşlılar ise banklarda vakit geçirdi.

Sıcaklıklar 42 dereceye çıkacak

Hayır pilavı diye dağıttı ama... Çok sayıda öğrenci ve öğretmen hastanelik oldu Hayır pilavı diye dağıttı ama... Çok sayıda öğrenci ve öğretmen hastanelik oldu

Adana'da araç termometreleri 39 dereceyi gösterdi. Meteoroloji, gölgede sıcaklığın Afrika'dan gelen sıcak hava dalgasıyla bugünden itibaren artacağını ve 42 dereceye kadar çıkacağını bildirdi.

'Yazın 50 dereceyi gördüğümüz oldu'

Hissedilen sıcaklığın termometrelerin gösterdiğinin çok üzerinde olduğuna dikkat çeken Cengizhan Temuçin, ikliminden dolayı Adana’nın çok sıcak bir şehir olduğunu belirtti.

Temuçin, "Yazın 50 dereceyi gördüğümüz olmuştur burada. Geçtiğimiz yıllarda nem ve rutubet ile 50 derecenin üstlerini de görmüş olduk. İnsanlar ağaçların altında gölgede çayını, kahvesini içer ve oturur. Güneşten kendisini korumaya çalışır. Şu an biz alışkın olduğumuz ve bu memlekette yaşadığımız için dışarıdan gelen yerli turistlerimize çok aşırı şekilde sıcak gelebilir burası. Biz Adana’da çok yüksek dereceleri gördük. Adana her zaman böyle, 45-50 dereceleri hissettiriyor insanlara." diye konuştu.

'Adana'da gölge vermeyen ağaç sevilmez'

Termometrelerin 31 dereceyi göstermesine rağmen yakın zamanda havaların çok daha sıcak olacağını belirten Eyüp Kırkıl da, "Bugün sıcaklık 31 derece gösteriyor ama 37’ye kadar yükselmesini bekliyoruz. Sıcak havalarda gölgede oturuyoruz, soğuk su içiyoruz. Gölgeler bizim için çok önemli. Gölge vermeyen ağaç sevilmez bizim Adana’da." şeklinde konuştu.