Rus kozmonot Vladimir Komarov, arkadaşı Yuri Gagarin'i kurtarmak için uzaydan Dünya'ya düşerek uzayda ölen ilk insan olarak tarihte yerini aldı.

2Wsdf

Komarov, Rusya'nın ABD'ye karşı uzay yarışında önde gelen isimlerinden biriydi; uzay adamı, uzaya iki kez uçan ilk insandı. Uzaya giden ilk insan olan dostu Yuri Gagarin ile birlikte ikili, Sovyetler Birliği'nin en büyük kaşiflerinden ikisi olarak görülüyordu. Ancak uzay gemilerinden birinin yörüngede arızalanmasıyla oldukça tartışmalı bir felaketle karşı karşıya kaldılar.

57. Alay Vefa Yürüyüşü: İzciler, 57. Alay'ın yürüdüğü yolda dedelerini andı 57. Alay Vefa Yürüyüşü: İzciler, 57. Alay'ın yürüdüğü yolda dedelerini andı

SSCB'nin yeni hedefi insanlı bir Ay göreviydi ve bu kapsamda Soyuz 1 programı başlatıldı. Soyuz 1 programında görev alacak isimler Komarov, Yuri Gagarin ve Aleksey Leonov olarak belirlendi ancak programın gerekenden hızlı ilerlemesi çeşitli aksaklıklara neden oldu. ABD ile rekabet içinde olan Sovyetler Birliği, Lenin'in doğum gününe özel bir kutlama yetiştirmek istediği için hatalar ve eksikliklere rağmen gerçekleştirilen görev, Komarov'un hayatına mal oldu. Komarov'un, arkadaşlarına öleceğini bildiğini söylediği ancak yakın dostu Gagarin'in ölmesini istemediği için hatalı gemiye binme konusunda geri adım atmadığı söyleniyor.

Soyuz 1 atmosfere girdiğinde paraşüt sisteminde yaşanan arıza Komarov’un trajedisinin başlangıcı oldu. Komarov’un yedek paraşütünün ipleri de birbirine dolandığı için açılmadı. Deneyimli kozmonot, kilometrelerce yükseklikten yere çakılarak feci şekilde hayatını kaybetti.

Vladimir Komarov'un yanmış cesedi, trajik ölümünün ardından açık bir tabutta sergilendi. Komarov’un adı 1971'de keşfedilen bir Asteroid’e ve Ay'daki bir kratere verildi.

Sovyetler Birliği'nde bir kahraman olarak selamlanan Komarov, bir hatıra posta pulunda da yer aldı.