Ekim ayı içerisinde gerçekleşen güneş tutulması ardından bu kez ay tutulması gökyüzünde görsel bir şölen sunacak. Ay, Dünya’nın gölgesine girecek ve Türkiye, Rusya, İtalya, Almanya ve İngiltere’nin de aralarında bulunduğu Avrupa’nın yanı sıra Güney Afrika, Mısır ve Cezayir gibi Afrika ülkelerinden tam olarak görülebilecek. Bir sonraki ay tutulması ise 17 Eylül 2024’te gerçekleşecek ve Avrupa’nın çoğunda ve Kuzey Amerika’nın tamamında görülebilecek.

Ay tutulması ne zaman, saat kaçta?

Parçalı Ay Tutulması, 28 Ekim 2023 akşamı başlayacak, 29 Ekim 2023 gecesi sona erecek.

Ay tutulması başlama saati 21.01, Ay diskinin Dünya’nın gölgesinin merkezine en yakın geçtiği an 23.14 ve tutulmanın bitişi 01.26 olarak belirlendi.

Ay tutulması türkiye’den görülecek mi?

Asya’nın en doğusu ve Avustralya'da tutulma devam ederken Ay batacak. Asya, Avrupa Afrika'da tamamı izlenecek. Afrika’nın en batı ucu, Atlas Okyanusu ve Amerika kıtasının doğusunda tutulma devam ederken Ay doğacak

Ay tutulması Türkiye’den de izlenebilecek.

Kanlı ay tutulması nedir?

NASA'ya göre Tam Ay tutulması sırasında, Ay ve Güneş, Dünya'nın tam ters yönlerinde hizalanıyor.

NASA, “Ay bütünüyle Dünya'nın gölgesinde kalıyor olsa da, bir miktar Güneş ışığı Ay'a ulaşır” diye ekliyor.

Ancak bu Güneş ışığı Dünya'nın atmosferinden geçerken, mavi ışığın büyük kısmı atmosfer tarafından filtreleniyor ve Ay kırmızı görünüyor. Bu nedenle bu olaya “Kanlı Ay tutulması” da deniliyor.