Kültür ve Turizm Bakanlığının restorasyon ve koruma çalışmaları kapsamında başlattığı yeni düzenleme kapsamında, galeri katını ziyaret edecekler III. Ahmet Çeşmesi karşısında açılan gişeden biletle camiye giriş yapıyor.

Saadet Partisi: Haydi Şimdi Milli Görüş Belediyeciliği! Saadet Partisi: Haydi Şimdi Milli Görüş Belediyeciliği!

İbadet dışında tarihi camiye yapılan turistik geziler, 25 avro giriş ücreti ile gerçekleşiyor.

Girişler caminin güney cephesinde yer alan II. Beyazıd minaresi altındaki tünel ve giriş rampası ile kontrollü bir şekilde sağlanırken, galeri katında yapılan gezinin ardından kuzeydoğu yönündeki rampa ile çıkış yapılıyor.

Camii harim katı ile Osmanlı dönemi eklerini görerek cennet-cehennem kapısından geçen turistler, bu bölümdeki Bizans dönemi mozaiklerini de inceleyebiliyor.

QR kod uygulamasıyla hayata geçirilen sistemle ziyaretçiler cep telefonlarının kulaklıkları veya sağlanacak tek kullanımlık kulaklıklarla ibadet edenleri rahatsız etmeden 23 dilde bilgi alabiliyor.

Yeni uygulama ile camiye ibadet için gelenlerle turistik amaçlı ziyaret gerçekleştirenlerin ayrılması ve girişlerde oluşan yoğunlukların önlenmesi, ibadet ortamı bozulmadan turistlerin ziyaretlerini gerçekleştirebilmeleri amaçlanıyor.

"Uygulama başarılı"

Yeni başlanan uygulamanın ilk gününü AA muhabirine değerlendiren İstanbul Rehberler Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doğancan Işık, "Öncelikle hayırlı olsun hepimiz için. İlk günün getirdiği tabii ki ufak bir karmaşa var ama hem biz rehberler olarak hem de gişedeki arkadaşların anlayışlı ve hızlı çözüm odaklı davranışları sayesinde ufak tefek sorunları hallettik. Umarım en kısa zamanda da sorunsuz bir şekilde girişler ilerleyecektir." diye konuştu.