Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kocasinan Belediyesi ve hayırsever işbirliği ile yapımı tamamlanan Celal-Aysel Küçükşahin Aile Sağlığı Merkezi’nin açılış töreninde konuştu.

Deprem bölgesinde yaraları sarmak için büyük gayret gösterdiklerini söyleyen Bakan Mehmet Özhaseki, “Bu ülkenin denizlerinde ve karalarında 230’dan fazla yıkıcı deprem var 66‘nın üzerinde şiddette. Topraklarımızın yüzde 66’sı nüfusumuzun da yüzde 77’den fazlası bu birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yaşıyor." dedi.

'Her an 4,5,6,7 büyüklüğünde deprem olabilir'

Türkiye'de 500’e yakın hareketli fay hattı olduğunu belirten Özhaseki, "Topraklarımızın yüzde 66’sı nüfusumuzun da yüzde 77’den fazlası bu birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yaşıyor. Yani her an her yerde 4,5,6,7’ye kadar yükselen bir deprem olabilir. Bizim bir an önce kaldığımız konutları depreme dirençli yapmamız lazım, sağlıklı yapmamız lazım. Rastgele yapmamamız lazım." diye konuştu.

Bakan Özhaseki: Deprem bölgesine her ay 10-15 bin konut dağıtacağız Bakan Özhaseki: Deprem bölgesine her ay 10-15 bin konut dağıtacağız

'Her işimizi sıfır toleransla götürmemiz lazım'

Her işimizi sıfır toleransla götürmemiz lazım şeklinde konuşan Özhaseki, "Bir şey olmaz” diyerek “bir kat daha at, zemin etüdüne de dikkat etme ne olur ki” diyerek hareket edemeyiz biz. Böyle olursa evimiz yüksekte de olsa sallansa bile Allah’ın izniyle yıkılmaz." dedi.