• Tekin, Şehit Ahmet Gözütok İlkokulu’nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Özel okul ücretlerindeki artış oranlarının sorulması üzerine Tekin, şunları söyledi:

“BİZE BU KONULARDA TAAHHÜTTE BULUNDULAR”

“İçinden geçmekte olduğumuz zor dönemler sebebiyle daha önce özel okul ücretleri ile ilgili farklı düzenlemeler alınmış; pandemi, deprem ve benzeri sebeplerle. Şu anda hali hazırda mevcut yönetmeliğimize göre özel okullarda; ara sınıflar için, yani başlangıç sınırları için değil ama ara sınıflar için özel okulların fiyatlarını belirleme yetkisi Milli Eğitim Bakanlığı’nda. Ve bizim Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğimizde bununla ilgili tanımlama yapılmış durumda. Yani özel okullarımız, ara sınıflar için; TEFE-TÜFE/2 artı yüzde 5 kadar zam yapma hakları var. Biz özel okul birlikleriyle, derneklerle, özel okul temsilcileri ile bu konuları defaten görüştük. Bize bu konuda taahhütte bulundular. Özel okullar bunu değerlendirecekler ve şu andaki inisiyatifleri, yetkileri burada.

“KENDİLERİNİ UYARIYORUZ BİZ DE BU KONULARDA”

Ancak her kademenin ilk sınıfında, bizim yönetmeliğimizde bağlayıcı bir hüküm yok. Aslında kamuoyunu rahatsız eden kısım, oradaki ücretler. Onları da biz özel okul temsilcileri ile oturup, geçtiğimiz hafta konuştuk. Dün, yine özel okul temsilcileri ile Maliye Bakanımız görüştü, biz de görüştük. Bu konuda kendileri ile fikir alışverişine devam edeceğiz. Kendilerini uyarıyoruz biz de bu konularda. Ara sınıflarla ilgili yönetmelik hükümlerine tabiler, ama başlangıç sınıfları ile ilgili olarak fiyat belirleme yetkisi özel okullarda. Özel okulları, başından beri Millî Eğitim Bakanlığı’nın bir paydaşı olarak görüyorum. Talebim, beklentim de paydaş olmanın bilinciyle, toplumda rahatsızlık yaratmayacak bir eğitim öğretim süreci oluştururlarsa mutlu oluruz. Şu ana kadar onlarla ilişkimiz çok sağlıklı gidiyor. Ben onlara da teşekkür ediyorum.

“SAĞLIKLI BİR ZEMİNE OTURACAĞINA İNANIYORUM”

Tepki çeken İstanbul Üniversitesi'nden ziyaretçi girişine düzenleme Tepki çeken İstanbul Üniversitesi'nden ziyaretçi girişine düzenleme

Hep bu sorumluluğun bilincinde hareket ettiler. Bahsi geçen konuları da kendileri ile konuşacağız. Bugünlerde gündeme gelmesinin sebebi, özel okullarımız erken kayıt ve benzeri süreçlerle, her yıl ocak ayında bu süreçleri başlatıyorlar. Bunun da yakın bir zamanda, bizim onlarla yapacağımız görüşme neticesinde sağlıklı bir zemine oturacağına inanıyorum.”