7 Ekim'den bu yana abluka altındaki Filistin'de İsrail saldırmaya devam ediyor. Dün İsrail Gazze'de Şifa Hastanesi'nin önünde bir ambulans konvoyuna saldırı düzenlemiş ve saldırıda çok sayıda kişi hayatını kaybetmişti. Saldırının ardından Birleşmiş Milletler (BM) Sözcülüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre Guterres, Gazze'deki Şifa Hastanesi'ne yapılan saldırıya tepki gösterdi. Guterres, “Gazze'de Şifa Hastanesi'nin önünde bir ambulans konvoyuna düzenlenen saldırı haberi beni dehşete düşürdü. Hastanenin dışındaki sokağa saçılmış cesetlerin görüntüleri yürek parçalayıcı.” ifadesini kullandı.

Gazze'deki Sivil Savunma Birimi: Binlerce şehit hâlâ enkaz altında ve onları çıkaramıyoruz Gazze'deki Sivil Savunma Birimi: Binlerce şehit hâlâ enkaz altında ve onları çıkaramıyoruz

"BU ARTIK DURMALI"

Yaklaşık bir aydır Gazze'de aralarında çocuklar ve kadınların da bulunduğu sivillerin kuşatılarak öldürüldüğünü, evlerinin bombalandığını ve yardımların engellendiğine işaret eden Guterres, “Bu artık durmalı.” dedi. BM Genel Sekreteri, Gazze'de insani durumun “korkunç” olduğunu, tüm halkın travma yaşadığını ve hiçbir yerin güvenli olmadığını vurgulayarak, insani ateşkes yapılması çağrısını yineledi.

Uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmesi gerektiğini de tekrarlayan Guterres, nüfus sahibi ülkeleri, savaş hukukuna uyulmasını sağlamak ve çatışmanın tüm bölgeyi saracak şekilde yayılmasını önlemek için çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti.