Dilan ve Engin Polat'ın azmettiricilik suçlamasıyla yargılandığı saldırı davasında beklenmedik bir gelişme yaşandı. Küçükçekmece 3. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi, davadan çekilme kararı aldı. Bu sürpriz kararın gerekçelerini anlatan dilekçe ortaya çıktı.

Hakim, çekilme kararının nedenlerini detaylı bir şekilde açıkladığı dilekçesinde, Dilan Polat'ın avukatı Av. Hüseyin Kaya'nın kendisiyle özel olarak görüşmek için baskı yaptığını iddia etti. Hakim, duruşma sırasında ve sonrasında yaşanan olayları ve avukatın taleplerini reddettiğini, buna rağmen Av. Kaya'nın ısrarcı tavırlarını sürdürdüğünü belirtti.

"Odama izinsiz girdi"

Dilekçeye göre, Av. Hüseyin Kaya, hakimi odasında görüşmek istemiş, ancak hakim bu talebi reddetmiş. Bunun üzerine Av. Kaya'nın, "Hiçbir şekilde avukatlar hariç dosyayı göremeyeceğimi bildiren biri odama bakabilir mi?" ifadesini kullandığı ve hakimin odasına izinsiz girdiği iddia edildi. Avukatın, "Ne demek görüşemezsiniz, siz hakim değilsiniz" şeklindeki ifadelerle hakimi küçük düşürmeye çalıştığı da dilekçede yer aldı.

İşte Kanal D'nin yayınladığı hakimin çekilme talebini içeren o dilekçe:

"Mahkememize ait yukarıda esas sayısı yazılı dosyanın tensibi yapılıp ara karar kurulduktan sonra 03.06.2024 tarihinde saat 11.00 sıralarında duruşma salonu ile kalem arasında koridorda sanık Dilan Polat müdafii Av. Hüseyin Kaya'nın mahkeme hakimini mübaşir huzurunda sözlü olarak tehdit ettiği ve zorla hakimin odasına girdiği anlaşılmıştır. Mahkeme hakimi bu durumu zapta geçirip şikayetçi olmuş ve Adalet Bakanlığı'nın 03.06.2024 tarih ve ... sayılı oluruyla Av. Hüseyin Kaya hakkında yasal işlemler başlatılmıştır. Ayrıca duruşma hakimi, Av. Hüseyin Kaya'nın kendisiyle görüşmek için odasında baskı yapmaya çalıştığını, bu görüşmenin odada yapılmadığını, tüm bu olayların ardından kendisine karşı görev yapma inancının zedelendiğini ve bu nedenle çekilme talebinde bulunduğunu belirtmiştir. Hakimin beyanları doğrultusunda duruşma hakimi davadan çekilmiştir.

Bu itibarla CMK'nın 30/1 maddesi gereğince çekilme talebinin kabulü ile dosyaya bakacak başka bir hakimin görevlendirilmesini talep ederim. Gereği rica olunur."

Hakim, yaşanan bu olayların ardından davadan çekilme talebinde bulundu ve bu talebin kabul edilmesiyle birlikte dosyaya yeni bir hakimin atanmasını talep etti.

Qaehjklşikşltyı

Davanın geçmişi

Kılıçdaroğlu'ndan Ayşe Ateş'e destek: Yüreğiniz varsa gelin bizimle mücadele edin Kılıçdaroğlu'ndan Ayşe Ateş'e destek: Yüreğiniz varsa gelin bizimle mücadele edin

Dilan ve Engin Polat, güzellik merkezi sahibi Arzu Parlak'ın mekanının kurşanlandığı olayın azmettiricisi oldukları suçlamasıyla yargılanıyor. Davanın konusu, Polat çiftinin, başka bir kişiye yönelik düzenlenen bir saldırıda azmettirici olarak yer aldıkları iddiasına dayanıyor. Bu dava, kamuoyunda büyük ilgiyle takip ediliyor ve sürecin nasıl ilerleyeceği merak ediliyor.

Hakimin çekilme kararı, davanın seyrini nasıl etkileyeceği konusunda soru işaretleri yaratırken, davanın yeni bir hakimle devam edeceği belirtiliyor. Bu gelişme, davanın sürecinde önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.